Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieg, opady mieszane i przymrozki oraz burze w Polsce. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad dwa tygodnie.
Coraz więcej modeli numerycznych sugeruje koniec wysokich temperatur, jakie panują od około 10 października w Polsce. Proces wymiany powietrza na znacznie chłodniejsze rozpocznie się już w niedzielę, natomiast w ostatnich dniach 10 miesiąca roku niewykluczone są słabe opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego, jak i też burze adwekcyjne.
Silne ochłodzenie jest pewne pod koniec października. Ciężko jednak na ten moment wskazać dokładne obszary, gdzie wystąpią pierwsze tej jesieni opady śniegu.
W ostatnich dniach października sytuacja baryczna ulegnie zmianie. Nasz kraj znajdzie się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich i niżem znad Rosji. Takie rozkład w polu ciśnienia warunkować ma napływ bardzo chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego z północy oraz północnego zachodu. W wielu miejscach prognozowane są przymrozki w porze nocnej oraz o poranku.
Pogoda. Zgniły wyż kształtuje pogodę w środę na obszarze Polski
Zgodnie z prognozami w wielu miejscach Polski ostatniej nocy rozwinęły się gęste mgły. Miejscami widoczność spadła poniżej 100 metrów, ograniczając ruch lotniczy i stwarzając duże zagrożenie w ruchu drogowym.
W sprzyjających sytuacjach wyż psuje pogodę na sporym obszarze naszego kraju. Na szczęście obszar chmur niskich oraz mgieł jest mniejszy, niż wczoraj prognozowały to jeszcze modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości.
Nieprzyjemne warunki pogodowe panują m.in w Warszawie, gdzie zdjęcia satelitarne oraz nadesłane przez Czytelników fotografie ukazują zaleganie zachmurzenia niskiego typu Stratus oraz mgieł, które ograniczają widoczność.
O sytuacji pogodowej w Warszawie pisze Pogoda w stolicy, jak i okolicy, gdzie mgła ograniczyła w znacznym stopniu widzialność. Obecnie według depesz ze stacji lotniskowej na lotnisku Fryderyka Chopina widzialność poprawia się.
Dane pomiarowe z wybranych stacji IMGW-PIB o godzinie 12 czasu lokalnego.
Obszar zachmurzenia chmurami niskimi oraz mgieł można dostrzec na zdjęciach satelitarnych w świetle widzialnym
Pogoda. Noc z dużą ilością mgieł na obszarze Polski
Ponownie najbliższa noc przyniesie silne mgły ograniczające widzialność do 50-100 m. Szczególnie silne mgły są prognozowane na północy, ale także w centrum i na południu Polski.
Prognoza pogody na noc ze środy na czwartek (IMGW-PIB)
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i w rejonach występowania mgieł. Miejscami mgły ograniczająca widzialność do 100 m, lokalnie poniżej 100 m. Temperatura minimalna od około 5°C na Suwalszczyźnie i lokalnie w dolinach karpackich do 9°C w centrum kraju i 13°C na wschodzie Podkarpacia. Wiatr słaby, nad północy także umiarkowany, południowo-wschodni i południowy – informuje IMGW-PIB.
Pogoda. W czwartek więcej chwil ze słońcem, ale rano w wielu miejscach silne mgły
W czwartek czeka nas więcej chwil ze Słońcem. Modele numeryczne o wysokiej rozdzielczości największą ilość chmur prognozują na północy Polski, tam też najdłużej mogą utrzymać się silne mgły. W polskich górach może silniej powiać halny z powodu wzrastającej różnicy ciśnienia.
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Sytuacja synoptyczna na dzień 24 października 2019, 12 UTC
Prognozowany obszar zachmurzenia i mgieł (żółty kolor) w czwartek, model SWISS HD
W nocy z czwartku na piątek silne mgły są prognozowane na północnym-wschodzie Polski. Lokalnie nie zabraknie ich również na Warmii oraz Mazurach i Mazowszu. Nigdzie nie będzie padać.
Temperatura będzie nadzwyczaj wysoka jak na październik
Pogoda. Piątek z większą ilością chmur, ale nie będzie padać
W piątek cała Polska znajdzie się pod wpływem frontu chłodnego związanego z niżem znad Skandynawii. Sama strefa frontowa będzie mało aktywna i objawi się głównie wzrostem zachmurzenia. Nie są prognozowane opady atmosferyczne.
Sytuacja synoptyczna na dzień 25 października 2019, 12 UTC
Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB), opady są jednak mało prawdopodobne
Pogoda. Sobota z wysokimi temperaturami w Polsce
Modele numeryczne prognozują w sobotę wysoką temperaturę powietrza. Na południu Polski ma być nawet 20 stopni, natomiast najchłodniej będzie na 15. Nie zabraknie chmur w północnej i zachodniej części naszego kraju, ale nie będzie padać.
Cała Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej znad Skandynawii oraz Wysp Brytyjskich. Zbliżać ma się front chłodny, jaki przyniesie ochłodzenie na koniec miesiąca.
Sytuacja synoptyczna na dzień 26 października 2019, 12 UTC
Prognoza pogody na sobotę (26 października 2019, IMGW-PIB)
Pogoda. W niedzielę duże ochłodzenie i opady oraz dużo w chmur w Polsce
Coraz więcej wskazuje, że sobota będzie ostatnim dniem, gdy aura ma nas rozpieszczać. W niedzielę z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać ma się aktywny front chłodny. Spodziewane są opady atmosferyczne w wielu miejscach Polski i duży spadek temperatury.
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
Pogoda. W poniedziałek duże ochłodzenie w Polsce
Prawdopodobnie w poniedziałek cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza. Pomiędzy wyżem z rejonu Wysp Brytyjskich a niżem znad Rosji. Napływać ma dużo chłodniejsza masa powietrza, w wielu miejscach rozwinąć mogą się komórki konwekcyjne, które przynieść mogą nawet wyładowania atmosferyczne. Lokalnie możliwe są opady mieszane w postaci krupy śnieżnej, głównie na północy kraju.
W nocy z poniedziałku na wtorek prawdopodobne są punktowe słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem na obszarze Polski. Obszar ich ulega jeszcze zmianie. Śnieg, jeśli spadnie, to nie utrzyma się na ziemi z powodu mocno wygrzanego gruntu. W wielu miejscach prognozowane są przymrozki na wysokości 2 metrów.
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)
Prognozowana temperatura powietrza na noc z poniedziałku na wtorek, w wielu miejscach wystąpią przymrozki przy napływie powietrza arktycznego
Pogoda. Zimny wtorek na obszarze Polski
30 października w wielu miejscach Polski odczujemy napływ powietrza arktycznego. Temperatura w wielu miejscach za dnia może nie przekroczyć 5-6 stopni. Zwłaszcza na północy kraju możliwe są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Ulegają one jeszcze zmianie, dlatego ciężko wskazać, gdzie dokładnie popada.
Maksymalne temperatury we wtorek według modelu GFS w ciągu dnia
Pogoda. Co czeka nas w pogodzie na przełomie października i listopada?
Coraz więcej modeli numerycznych sugeruje niskie temperatury. W wielu miejscach za dnia może być nawet 5-6 stopni. Temperatura poniżej 6°C występować ma w całej Polsce.
Odległe prognozy wskazują również na opady śniegu w wielu rejonach Polski w pierwszej dekadzie listopada. Pojawiły się nawet wiązki z silniejszym atakiem zimy i nurkującym niżem znad Skandynawii z silniejszym wiatrem wprost do naszej części Europy na początku 11 miesiąca roku.
Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy powyżej 5 dni są obarczone dużym błędem prognostycznym, ale duże ochłodzenie w ostatnich dniach października jest nieuniknione. Zimny może być również początek listopada a opady śniegu na nizinach są jak najbardziej prawdopodobne.
Proces napływu coraz chłodniejszych mas powietrza ukazuje prognozowana anomalia temperatury powietrza na 2 m w perspektywie kilku najbliższych dni
Również wiązki GFS wskazują duże ochłodzenie na koniec miesiąca
WINTER IS COMING