Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów jeszcze zaskoczy w kolejnych dniach po krótkim ochłodzeniu. Dodatkowo na przełomie sierpnia i września możliwe są silne burze, jak i też w najbliższym czasie prawdopodobne kolejne noce tropikalne.
Gorąca i upalna pogoda na koniec wakacji w kraju
W mijającym tygodniu odczuliśmy napływ powietrza zwrotnikowego i pojawienie się dni upalnych oraz nocy tropikalnych. Zatem ostatni dni wakacji przynoszą iście upalną aurę. Mamy już najnowsze prognozy pogody, które sięgają swoim trendem drugiej dekady września 2024 r. Wygląda na to, że najcieplejsza część meteorologicznej jesieni, która rozpocznie się 1 września 2024 r., przypadnie na pierwszą dekadę września, gdy to nie zabraknie dni gorących oraz upalnych. Koniec wakacji zapowiada się więc na ogół z przyjemną aurą, zachęcając do wypoczynku na świeżym powietrzu i wykorzystywania urlopu i końcówki wakacji.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury w okresie od 25.08.2024 r. do 1.09.2024 r. według modelu klimatycznego CFSv2
Kilka dni temu na łamach naszego portalu wspominaliśmy, że sierpień 2024 r. będzie kolejnym miesiącem z serii, który zapisze się jako ciepły. Średnia obszarowa anomalia temperatury od 1.08.2024 r. do 31.08.2024 r. wyniesie aż 1.8°C. Samo lato termicznie zapisze się jako ciepłe, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami. Najbliższe dni przynoszą częste dni gorące, dodatkowo będą zdarzać się dni z temperaturą w przedziale 30-34°C. Szczególnie upalnie zapowiada się wstępnie przełom sierpnia i września, gdy możliwa jest kolejna w tym roku fala upałów. Najczęściej najwyższa temperatura będzie rejestrowana na południu, centrum i wschodzie naszego kraju, natomiast najchłodniej ma być wzdłuż gmin nadmorskich. Sporadycznie tylko na przeważającym obszarze Polski będzie chłodniej niż zwykle o tej porze roku. Od środy zacznie wracać upalna pogoda.
Pogoda długoterminowa. Prognozowany trend temperatury powietrza na okres od 1.09.2024 r. do 8.09.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda zaskoczy na przełomie meteorologicznego lata i meteorologicznej jesieni
Wiele wskazuje, że na przełomie meteorologicznego lata i jesieni temperatura w wielu krajach europejskich będzie wyższa od normy wieloletniej. Szczególnie we wschodniej, środkowo-wschodniej i południowo wschodniej części Europy temperatura będzie wyższa w skali tygodniowej o ponad 3-4°C. Oznacza to niejako ewenement i anomalię ekstremalną spowodowaną napływem cieplejszych niż zwykle o tej porze roku mas powietrza m.in do Polski i krajów sąsiednich. Wygląda więc na to, że we wrześniu będą jeszcze okresy, gdy pojawią się dni upalne w naszej części Starego Kontynentu. Bardzo ciepłe masy powietrza powinny utrzymać się przez całą pierwszą dekadę września. Na ogół w tym okresie temperatura wyniesie od 21°C do około 32°C. Dni gorące w pierwszych tygodniach meteorologicznej jesieni powinny być zjawiskiem deficytowym, dodatkowo mogą zdarzyć się sporadyczne dni upalne.
Pogoda. Prognozowany obszar upałów w Europie i możliwa skala wzrostów temperatury powietrza na przełomie sierpnia i września według predykcji modelu GFS
Wygląda więc na to, że ilość opadów na przełomie sierpnia i września będzie poniżej normy wieloletniej, co wynikać będzie z napływu mas powietrza o względnie niewielkiej zawartości wilgoci. Pojedyncze dni z silnymi burzami i ulewami konwekcyjnymi będą mieć miejsce, ale na ogół jesteśmy po szczycie aktywności tegorocznego sezonu burzowego i tak licznych burz, jak w lipcu nie przewidujemy na przełomie meteorologicznego lata i meteorologicznej jesieni. Opady konwekcyjne będą występować lokalnie i okażą się nierównomierne, co jest cechą typową w czasie półrocza ciepłego, gdy to silne i wielodniowe opady jednostajne są znacznie rzadsze niż konwekcyjne.
Prognozowany niedobór opadów pod koniec sierpnia 2024 r. według modelu ECMWF i nieliczne konwekcyjne opady w Polsce
Pogoda długoterminowa sugeruje niedobór opadów na przeważającym obszarze Polski i pojedyncze burze
W ostatni poniedziałek sierpnia znaczny obszar Polski znajdzie się pod wpływem antycyklonu, jedynie w południowo-wschodniej części kraju będzie oddziaływać obszar obniżonego ciśnienia z pofalowanym frontem chłodnych. Masa powietrza przed frontem będzie bardzo ciepła, lecz jednocześnie dość sucha, głównie w przyziemnej warstwie, co spowoduje, że nie będzie korzystnych warunków do rozwoju konwekcji. Burze będą możliwe jedynie w ciągu dnia w rejonie Tatr, gdzie konwekcję będzie wspierać orografia terenu. Konwekcja wyrażać będzie się w postaci opadów deszczu do około 15 mm i porywy wiatru do 65 km/h. Opady deszczu będą występować także w strefie falującego frontu, ale nie będą towarzyszyć im burze. Wieczorem i w nocy pojedyncze burze możliwe są na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie.
We wtorek kolejne jednostkowe zjawiska burzowe możliwe są na południu woj. małopolskiego, podkarpackiego, wschodzie, południowym wschodzie Lubelszczyzny. Ich natężenie nie okaże się wysokie. Kolejne silniejsze burze wystąpić mogą w okolicach 30.08.2024 r. a 1.09.2024 r. Ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic południowych i wschodnich. Będzie to na ogół suchy okres synoptyczny, który zdarzy się na przeważającym obszarze Polski. Wysokie i ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe będzie występować w lasach, ponadto obserwowana będzie niżówka hydrologiczna na rzekach.
Pogoda długoterminowa na 16 dni i prognozowany trend temperatury powietrza i opadów dla Warszawy według GFS
Aura zaskoczy i powolny spadek temperatury podczas września 2024 r.
Reasumując, nieuchronnie zbliżamy się do jesieni meteorologicznej. Pierwsza dekada września zapowiada się na ogół z temperaturą wyższą od normy wieloletniej, ale na przeważającym obszarze Polski ilość opadów będzie najprawdopodobniej poniżej normy wieloletniej. Średnia dobowa temperatura powietrza powinna być charakterystyczna dla lata termicznego, lecz z tendencją spadkową w drugiej połowie września, nieuchronnie w kierunku jesieni termicznej. Najwięcej dni upalnych prognozujemy na południu, wschodzie i południowym wschodzie. Generalnie pierwszy miesiąc jesieni zapowiada się ciepły z opadami w normie i miejscami nieznacznie powyżej normy. Więcej powinno zacząć padać w drugiej połowie września i pierwsze tygodnie meteorologicznej jesieni zapowiadają się suche.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 m i opadów do 10 września 2024 r. według modelu amerykańskiego GFS dla Wrocławia
Wkrótce nowe inormacje pogodowe na łamach naszego portalu.
Źródło: Fanipogody.pl, wetterzentrale.de, wxcharts.com, climatereanalyzer.org