26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2020 dla Polski. Dodatnia anomalia, opady ponad normę i burze

Pogoda długoterminowa na cały listopad 2020 dla Polski. Dodatnia anomalia, niże oraz deszcz i burze. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w 11 miesiącu roku według modelu CFS I ECMWF.

Model klimatu sugeruje w listopadzie 2020 wyraźną dominacje pogody niżowej. Dlatego należy spodziewać się okresami dużej zmienności pogody. Częstych opadów, okresami silnego wiatru a nawet burz.

Przeważnie będą to niże związane z cyrkulacją zachodnią, ale okresami możliwa jest wędrówka układów niżowych znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Okresami wyże mogą ulokować się nad zachodnią Europą, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza. Przeważnie jednak temperatura będzie powyżej normy wieloletniej.

Według modelu CFS czeka nas wilgotny i deszczowy listopad. Wyże baryczne nie będą mieć aż tak dużego wpływu na pogodę, chociaż okresami przejmą one stery nad pogodą, przynosząc stabilne warunki pogodowe. Należy mieć na uwadze, że antycyklony nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Okresami zalegać może nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne mgły oraz zamglenia, co jest typowe dla półrocza chłodnego.

W sprzyjających warunkach nie można wykluczyć burz. Zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy. Mogą zdarzyć się na nizinach pierwsze przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Częściej jednak będzie to krupa i opady deszczu. Duża dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z niżami wtórnymi. Wtedy też nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur.

Wiele wskazuje, że listopad przyniesie dodatnie odchylenie temperatury. Okresami jednak temperatura może być poniżej normy wieloletniej.

Europejski model ECMWF wskazuje na dodatnią anomalię temperatury w skali miesięcznej, co może sugerować ciepły miesiąc w naszej części Europy.

ECMWF prognozuje opady powyżej normy, co sugeruje duży wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych. Wilgotne fronty atmosferyczne i zatoki niżowe przynosić będą częste opady deszczu. Przeważnie ma być to deszcz. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie ze względu na odległy termin.