Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, susza w wielu miejscach i burze w kraju

Pogoda na cały luty 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, susza i burze w Polsce. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie.

Dysponujemy już najnowszą prognozą sezonową modelu CFS na luty 2020 dla Polski.

Prognozy wskazują, że miesiąc ten będzie ciepły. Anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010 wyniesie od 3 °C do 4 °C, co oznacza, że temperatura może być wyższa nawet o 4 stopnie w skali miesięcznej.

W lutym prawdopodobne są wzrosty temperatury powyżej 10 stopni szczególnie na południu, ale także południowym zachodzie i zachodzie Polski. Tak wysokie temperatury są możliwe są zwłaszcza w sytuacji, gdy napływać będzie do nas powietrze z południa i południowego zachodu Europy.

Niewykluczone są również burze. Szczególnie w sytuacji adwekcji chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Burze możliwe są również na aktywnych frontach chłodnych głębokich niżów barycznych.

Przeważnie wpływ na pogodę będą mieć układy wysokiego ciśnienia, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę. Okresami możliwe są tzw. zgniłe wyże, przynoszące niskie chmury typu Stratus oraz Stratocumulus i opady mżawki. Ilość opadów ma być poniżej normy wieloletniej. Według aktualnych prognoz ilość opadów ma być nieco powyżej normy w północnej i centralnej części Polski. Może jednak to się zmienić. Będą okresy, gdy decydujący wpływ na pogodę będą mieć niże wędrujące znad Atlantyku. Oczekiwana jest duża aktywność cyrkulacji strefowej, co prowadzić ma do występowania wysokiej temperatury, sporej ilości chmur oraz okresami opadów i silnego wiatru.

Luty będzie prawdopodobnie miesiącem ciepłym, ale okresami należy spodziewać się adwekcji chłodnych mas powietrza. Przewaga ciepłych dni nad chłodnymi powinna być jednak znaczna. Zdecydowanie częściej zamiast śniegu padać ma deszcz. Podobnie jak w styczniu ciężko może być o trwałą pokrywę śnieżną na nizinach.

Niewielka ilość opadów w okresie jesieni i zimy na przeważającym obszarze Polskim przyczynić może się do wysokich cen żywności na wiosnę oraz latem.

Pokrywa śnieżna utrzymuje się głównie górach, co również wpłynie niekorzystnie na zasób wód gruntowych na wiosnę. Wiosną niewykluczone są tzw. wichury pyłowe.

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Duża anomalia temperatury, susza w wielu miejscach i burze w kraju”

  1. Jak jesteś taki milioner to zafunduj popolcse odśnieżanie ulic A druga sprawa to jedz do austri natrzyj się śniegiem i przyjedź

Dodaj komentarz