Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Anomalia temperatury, suche okresy i możliwe burze

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Anomalia temperatury, suche okresy i możliwe burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 3 miesiąc 2020 roku.

Pojawiła się już nowa prognoza modelu sezonowego CFS. Wskazuje ona na możliwą dodatnią anomalie temperatury, która w skali miesięcznej osiągnąć może 3 stopnie.

Wskazuje to na duże prawdopodobieństwo okresów ciepłych w naszej części Europy, gdy temperatura wzrosnąć może nawet powyżej 15 stopni. Szczególnie na południu i zachodzie Polski.

W skali miesięcznej temperatura ma być przeważnie powyżej normy wieloletniej. Okresami jednak chłodne masy powietrza zaznaczyć mogą się w naszych szerokościach geograficznych, przynosząc opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Prawdopodobne są również okresy ze zwiększoną aktywnością Oceanu Atlantyckiego. Duże kontrasty termiczne na przełomie pór roku między południem a północną prowadzić mogą do powstawania niżów atlantyckich wędrujących do naszej części Europy, przynosząc dużą zmienność pogody w postaci większej ilości chmur i wiatru oraz opadów.

Przeważnie w marcu padać będzie deszcz, chociaż ilość opadów będzie prawdopodobnie poniżej normy. Tak wynika z najnowszych prognoz amerykańskiego modelu sezonowego CFS. Okresami jednak epizody zimowe są prawdopodobne, nie tylko w górach.

W marcu okresami stery nad pogodą przejmą wyże. Nie w każdej sytuacji zapewnią one jednak pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe wyże, przynoszące niskie podinwersyjne zachmurzenie, punktowo mgły i opady mżawki.

Na przełomie pór roku prawdopodobne jest pojawienie się niżów znad Morza Śródziemnego z większą porcją wilgoci. Typ opadu zależny będzie od rozkładu temperatury. Jednak, mając na uwadze trwającą suszę większa ilość opadów jest wskazana do zapewnienia wegetacji na wiosnę.

W marcu niewykluczone są również punktowe burze. Głównie typu adwekcyjnego. Na frontach chłodnych szczególnie w sytuacji przechodzenia głębszych niżów. Aktywność burzowa może być wyższa niż w miesiącach zimowych.