Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Ciepły miesiąc, strefowa cyrkulacja, ale także opady i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Ciepły miesiąc, strefowa cyrkulacja, ale także opady i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc 2019 roku.

Amerykański model CFS od dłuższego czasu prognozuje, że grudzień 2019 będzie miesiącem powyżej normy wieloletniej. Temperatura przekroczyć może nawet 3 stopnie względem okresu referencyjnego 1984-2009. Nie oznacza to jednak, że przez cały miesiąc występować mają wysokie temperatury. Możliwe są okresy chłodne, gdy miejscami temperatura spadnie do dwucyfrowych wartości ujemnych i wystąpią opady śniegu, miejscami obfite.

MettOffice prognozuje, że nadchodząca zima może okazać się ciepła. Prognozują, że są na to szanse aż na 80%. Oczywiście okresy z zaleganiem ciepłych mas powietrza nie będą cały czas. Prawdopodobne są również zimne masy powietrza napływające z północy oraz północnego wschodu oraz wschodu i opady śniegu.

W grudniu 2019 wysoką aktywnością charakteryzować może się Ocean Atlantycki. Niże baryczne powstające na tym akwenie kształtować mogą pogodę w naszej części Europy wraz z frontami atmosferycznymi. Niewykluczone są burze. Zarówno adwekcyjne, jak i też w sytuacji występowania aktywnych niżów barycznych frontowe.

Grudzień przeważnie przynosić ma napływ ciepłego i dość wilgotnego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, natomiast w ciepłych wycinkach niżów nawet z południa i południowego zachodu. W ramach dobrze funkcjonującej strefowej cyrkulacji atmosfery może nie zabraknąć opadów atmosferycznych, silnego wiatru, ale także chmur. Składowa ma być zazwyczaj zachodnia, ale okresami może być nawet południowo zachodnia i północna.

Zdarzyć mogą się dni, gdy temperatura przez całą dobę będzie dodatnia. Niewykluczone są wietrzne epizody a nawet wichury w naszej części Europy.

W grudniu oczekiwane są również okresy z większą stabilizacją w pogodzie, gdy stery nad pogodą przejmą układy wysokiego ciśnienia. Wyże baryczne jednak nie zawsze zagwarantują pogodną aurę, niewykluczone są tzw. zgniłe antycyklony, przynoszące zachmurzenie podinwersyjnymi chmurami typu Stratus oraz Stratocumulus, natomiast pod warstwą inwersyjną zbierać mogą się zanieczyszczenia, potocznie nazywane smogiem. Zwłaszcza w okresach, gdy prędkość wiatru będzie niewielka, czyli przy wyżowej pogodzie. Problem ten może być zwłaszcza uciążliwy w większych aglomeracjach miejskich.

Istnieje szansa, że w sprzyjających warunkach pojawią się niże z południa Europy, przynoszące obfite opady śniegu. Szczególnie na południu i wschodzie Polski. Na ogół jednak padać ma deszcz. Mało prawdopodobne jest jednak załagodzenie suszy w naszym kraju.