Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Duże anomalie temperatury, okresami więcej opadów oraz burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019 dla Polski. Duże anomalie temperatury, okresami więcej opadów oraz burze. Sprawdźmy trend w pogodzie na ostatni miesiąc 2019 roku.

Listopad przynosi wysokie temperatury w Polsce. Najwyższa anomalia temperatury panuje we wschodniej połowie kraju, co obrazuje rycina poniżej.

meteomodel.pl

Tak prezentuje się przebieg temperatury na obszarze Polski od początku listopada

Układy niżowe sprowadzają do Polski ciepłe masy powietrza. Od dłuższego czasu utrzymuje się południkowa cyrkulacja mas powietrza. Zima do Polski szybko nie nadejdzie, chociaż dzisiaj ponownie wystąpią opady śniegu na południowym zachodzie Polski. Poniżej prognozowana anomalia temperatury na 10 dni dla Europy.

Prognozowane maksymalne temperatury na kontynencie europejskim według modelu GFS przez 10 dni

Rozkład pola ciśnienia, czyli wyż na wschodzie Europy i niże na zachodzie i południu Starego Kontynentu sprzyjać mają dalszej cyrkulacji południkowej. Latem przy takim ulokowaniu ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym panowałby upał w Polsce.

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie w grudniu?

Model sezonowy CFS prognozuje dodatnią anomalię temperatury powietrza w naszej części Europy. Dlatego może nie zabraknąć okresów ciepłych. Całkiem prawdopodobne jest utrzymywanie się przez dłuższy okres czasu południkowej wymiany mas powietrza.

Dużą aktywnością wykazywać może się w grudniu Ocean Atlantycki, dlatego chmury niżów z rodowodem atlantyckim mogą docierać do Polski. Do naszego kraju przeważnie docierać będą ciepłe masy powietrza z południa Starego Kontynentu, jak i też znad Oceanu Atlantyckiego.

Okresami jednak w grudniu możliwe są okresy z ujemnymi temperaturami, nawet przez całą dobę. Prawdopodobne spadki temperatury do dwucyfrowych wartości.

Oprócz tego należy spodziewać się opadów śniegu oraz deszczu ze śniegiem, czasami w formie ataków zimy. Wiele jednak modeli i ośrodków prognozuje, że w naszej części Europy grudzień minie pod znakiem większej ilości opadów deszczu niż śniegu.

Przy zwiększonej dynamice w troposferze, nie można wykluczyć wichury na obszarze Polski. Szansa ta będzie duża, gdy Ocean Atlantycki wykazywać będzie się dużą aktywnością, natomiast niże baryczne przemieszczać będą się z zachodu na wschód Europy. Szczególnie groźnie mogą być wtedy niże wtórne, powstające na obrzeżach rozległych układów niskiego ciśnienia.

W grudniu niewykluczone są również burze na obszarze Polski. Zwłaszcza na aktywnych frontach chłodnych aktywnych układów niskiego ciśnienia. Ponadto rozwój konwekcji z przelotnymi opadami następować ma w tylnych częściach niżów barycznych, zwłaszcza w masie powietrza arktycznego, morskiego. Niewykluczone są wtedy także burze.

Burze w ciepłych masach powietrza są mało prawdopodobne, lecz nie niemożliwe w grudniu.

Grudzień według obecnych prognoz zapowiada się powyżej normy wieloletniej. Niewykluczona jest podwyższona aktywność Oceanu Atlantyckiego i napływ cieplejszych mas powietrza z południa i zachodu.

Całkiem prawdopodobne jest utrzymywanie się tzw. cyrkulacji południkowej. Temperaturami okresami i punktowo wzrastać może w grudniu powyżej 12 stopni.

Należy mieć jednak na uwadze możliwość wystąpienia opadów śniegu o większym natężeniu i dwucyfrowych mrozów. Takich okresów w pogodzie, powinno być jednak mniej niż dni ciepłych.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie