5 sierpnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020 dla Polski. Silne antycyklony, temperatura ponad normę i burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020 dla Polski. Antycyklony, temperatura najprawdopodobniej ponad normę i burze.

W grudniu czeka nas najprawdopodobniej dominacja pogody wyżowej. Przechodzenie niżów będzie rzadsze niż w zeszłym roku z zachodu na wschód Europy. W naszej części Starego Kontynentu panować może blokada antycyklonalna przez dłuższy okres czasu, prowadząc do stabilnych warunków pogodowych w naszej części Europy. Okresami pod warstwą inwersji zalegać będą chmury niskie, mgły oraz smog.

Najprawdopodobniej w grudniu 2020 ilość opadów będzie w normie, miejscami poniżej normy wieloletniej. Tylko okresami dostaniemy się w zasięg układów niżowych znad Atlantyku, a w sprzyjających warunkach również znad Morza Śródziemnego.

Prawdopodobnie grudzień w skali miesięcznej na obszarze Polski będzie ciepły. Najwyższa temperatura panować będzie na północy oraz na zachodzie. Są to jednak wstępne wyliczenia ukazujący możliwy trend miesięczny. Niewykluczone, że poszczególne tygodnie będą chłodniejsze niż norma wieloletnia 1984-2009.

Nie wszystkie modele wskazują na ciepły grudzień 2020 w naszej części Europy.

Prawdopodobnie częściej w grudniu zamiast śniegu będzie padał deszcz. Utworzenie się na wiele tygodni pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne, ale epizody z wtargnięciem chłodnego powietrza są możliwe. Obecny rozrzut w prognozach utrudnia precyzyjne zaprognozowanie trendu w pogodzie na grudzień i podanie dokładnych wartości, jakie wystąpią w grudniu 2020.

Okresami w grudniu 2020 możliwe są burze. Zwłaszcza adwekcyjne, jak i też w obrębie aktywnych frontów chłodnych. Głównie atlantyckich niżów.

Prognoza ma w dalszym ciągu charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Precyzyjna prognoza z tak dużym wyprzedzeniem czasu nie jest możliwa do wykonania.