Pogoda długoterminowa na jesień 2019 r dla Polski. Ciepłe okresy, burze i wichury

Pogoda długoterminowa na jesień 2019 r. dla Polski. Sprawdźmy trend w pogodzie na nadchodzące miesiące w naszej części Europy.

W Polsce od kilku dni aura przypomina typowo jesienną. Zrobiło się wyraźnie chłodniej w całym kraju, ale na horyzoncie widać wyraźne ocieplenie. Od soboty czeka nas wyraźny wzrost temperatury, jeszcze cieplej może być w niedzielę, gdy temperatura przekroczy 21 stopni. Więcej o pogodzie na najbliższe 16 dni przeczytacie w artykule poniżej.

Do końca września utrzyma się zwiększona dynamika w troposferze. Ścierać będą się ciepłe i chłodne masy powietrza. W ostatnich dniach września pogodą w Polsce rządzić będzie strefowa cyrkulacja atmosfery, co oznaczać będzie dużą zmienność pogody, ale także więcej opadów. Niewykluczone są nawet burze.

Pogoda na październik 2019 r. ciepłe okresy, wietrzne epizody oraz burze i mgły

Wiele wskazuje, że październik przyniesie zwiększoną dynamikę w pogodzie. Całkiem prawdopodobna jest dominacja strefowej cyrkulacji atmosfery, jaka przynosić będzie napływ mas powietrza znad Atlantyku, natomiast w ciepłych wycinkach niżów także z południowego-zachodu. Model CFS sugeruje, że anomalia temperatury sięgnie nawet 2 stopni powyżej normy wieloletniej, co oznacza, że nadchodzący miesiąc może być ciepły.

Przy dynamicznej cyrkulacji atlantyckiej całkiem prawdopodobne są wichury na obszarze Polski, zwłaszcza związane z niżami wtórnymi. Najgroźniejszy wiatr może wystąpić na północy naszego kraju. Występować mogą burze zarówno na aktywnych frontach chłodnych wtórnych niżów, ale także w chłodnej masie powietrza, przeważnie arktycznego.

Zdarzać będą się również okresy większej stabilności w pogodzie, gdy stery nad pogodą przejmą układy wysokiego ciśnienia. Wtedy również dużym problemem mogą okazać się mgły i niskie zachmurzenie, na przykład związane z chmurami Stratus i Stratocumulus.

Ciepłych dni w październiku nie zabraknie, ale mogą zdarzać się okresy, gdy temperatura spadnie poniżej normy wieloletniej. Noce będą zazwyczaj chłodne poniżej 5 stopni i przymrozki na nizinach będą się zdarzać. Jeśli chodzi o śnieg nie można go wykluczyć, ale zwłaszcza w górach, chociaż jakiś epizod z niewielkimi opadami śniegu jest możliwy.

Opadów będzie więcej niż w porze letniej, zwłaszcza, mając na uwadze, że na ogół będą one pochodzenia wielkoskalowego. Konwekcyjnych opadów jest zdecydowanie mniej w porze chłodnej wynika z obserwacji wieloletnich. Niewykluczone, że pojawi się jakiś aktywny niż z południa, przynosząc intensywne opady deszczu, natomiast w górach śniegu.

Anomalia temperatury na październik 2019 r. wyliczana przez model CFS

Pogoda na listopad 2019 r dla Polski, okresy cieple, ale możliwe są epizody z chłodem i wiatrem

Najnowsza prognoza modelu CFS prognozuje dodatnią anomalią temperatury powyżej normy wieloletniej o około 1 stopień. Okresy z temperaturą powyżej 12 stopni są możliwe w listopadzie. Niewykluczone, że dawać będzie nam się we znaki przez dłuższy czas cyrkulacja strefowa, chociaż nie można wykluczyć wędrówki niżów z południa Europy, jakie przynosić będą intensywne opady. Głównie deszczu, chociaż w sytuacji ujemnego rozkładu temperatury w dolnej troposferze także śniegu, również poza obszarami górskimi.

Wichury związane zwłaszcza z niżami wtórnymi w listopadzie mogą występować. W przypadku występowania strefowej cyrkulacji atmosfery ryzyko wichur będzie podwyższone. Przymrozki w listopadzie mogą wystąpić w wielu rejonach Polski. Uciążliwe mogą być również mgły i zachmurzenie niskie, zwłaszcza w przypadku utrzymywania się w polu ciśnienia „zgniłych układów wyżowych”, jakich jesienią jest na ogół całkiem sporo.

Epizodów z opadami śniegu na nizinach nie można wykluczyć w listopadzie, ale nie powinno być ich wiele. Na ogół temperatura za dnia będzie dodatnia, tylko czasami nocami spadnie do ujemnych wartości.

Pogoda na grudzień 2019 r. dla Polski

Już 1 grudnia 2019 r. rozpocznie się meteorologiczna zima, ale ta astronomiczna nadejdzie 3 tygodnie później. Model sezonowy CFS wskazuje, że w ostatnim miesiącu roku temperatura ma być na ogół w okolicach normy wieloletniej, bądź okresami nieco powyżej. Niewykluczone, że dominować będzie strefowa cyrkulacja atmosfery objawiająca się napływem dość ciepłych mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego. Epizody ze spływem chłodu, ujemne temperatury i opady śniegu w ostatnim miesiącu roku na pewno wystąpią.

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Dodaj komentarz