Pogoda długoterminowa na listopad 2019. Ciepłe epizody, burze i zgniłe wyże

Pogoda długoterminowa na listopad 2019. Ciepłe epizody, burze i zgniłe wyże. Dodatkowo nasilona strefowa cyrkulacja atmosfery i więcej opadów niż w miesiącach letnich. Sprawdźmy, co może zdarzyć się w listopadzie.

Listopad 2019 ma być miesiącem powyżej normy wieloletniej. Opadów deszczu może zdecydowanie więcej niż w miesiącach letnich. Niejednokrotnie liczne opady deszczu i silny wiatr przynosić będą niże znad Oceanu Atlantyckiego. Prawdopodobne są nawet wichury.

Zmienność pogody w listopadzie może być duża. Wahania temperatur, zmiany ciśnienia niekorzystnie wpływać będą na nasze samopoczucie. W 11 miesiącu roku wystąpić mogą okresy, gdy przez wiele dni nie zobaczymy słońca w naszej części Europy.

Panowanie wyżów barycznych nie zapewni nam zawsze pogodnej, słonecznej aury. Niejednokrotnie będziemy mieć do czynienia z tzw. zgniłymi wyżami. Pod warstwą inwersyjną zalegać będzie zachmurzenie chmurami niskimi typu Stratus oraz Stratocumulus. Nie zabraknie również silnych mgieł ograniczających widoczność miejscami poniżej 100 metrów. Pod warstwą inwersyjną występować ma zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich znaczne nagromadzenie zanieczyszczeń, co pogarszać ma przez wiele dni jakość powietrza.

W listopadzie nie zabraknie także dni ciepłych, gdy temperatura będzie powyżej normy wieloletniej i przekroczy nawet 12 stopni. Zdarzyć mogą się też okresy z ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu szczególnie w górach i obszarach podgórskich.

Akcentów zimowych w listopadzie nie można wykluczyć miejscami w Polsce, jednak na ten moment nie da się określić ile ich będzie. Przy dynamicznej adwekcji chłodnych mas powietrza za frontami chłodnymi tworzyć będą mogły się chmury Cumulonimbus, przynoszące burze, opady krupy, przelotnego deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu w wielu miejscach naszego kraju.

Niewykluczone, że w listopadzie na obszarze Polski wystąpią intensywne opady związane z niżami z południa. Może być to zarówno deszcz, ale nie można wykluczyć także opadów śniegu przy ujemnym rozkładzie temperatury w dolnych warstwach troposfery.

Prognozowana anomalia temperatury przez model CFS na listopad 2019 dla Europy