Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na listopad 2019 r: Zgniłe wyże, burze i ścieranie się ciepłych i chłodnych mas

Pogoda długoterminowa na listopad 2019 r. Sprawdź trend w pogodzie na 11 miesiąc 2019 roku. Dysponujemy już najnowszymi prognozami modelu CFS.

Listopad będzie prawdopodobnie miesiącem powyżej normy wieloletniej. Nie oznacza to jednak, że chłodne masy powietrza ominą Polski, możliwe są nawet opady śniegu na nizinach.

W listopadzie Polskę mogą nawiedzić wichury. Silny wiatr związany może być głównie z niżami wtórnymi. Silnym wiatrem zagrożony jest szczególnie północ naszego kraju oraz Morze Bałtyckie, chociaż może się zdarzyć, że gwałtowne, punktowo powodujące porywy wiatru wystąpią na sporym obszarze Polski.

W 11 miesiącu roku uciążliwe będzie zachmurzenie niskie, jakie utrzymywać będzie się pod inwersją wyżową. Takich dni może być dużo i przez wiele dni na sporym obszarze Polski zza chmur nie wyjrzy słońce. Uciążliwe mogą być także mgły i zamglenia, jak i też smog.

Przy utrzymującej się silnej warstwie inwersyjnej wszelkie zanieczyszczenia gromadzić będą się na niskiej wysokości, dlatego niekorzystnie wpływać będzie to na nasze zdrowie.

W listopadzie przymrozki nocami oraz o poranku nie będą niczym nadzwyczajnym. Ujemne temperatury pojawią się także lokalnie za dnia.

Okresami do Polski docierać mają ciepłe masy powietrza. Dni pogodnych będzie mniej niż we wrześniu czy październiku. Prawdopodobne są nawet burze, głównie adwekcyjne za aktywnymi frontami chłodnymi oraz w czasie przechodzenia głębokich, aktywnych niżów z frontami przez Polskę. Szczególnie intensywna konwekcja może zostać odnotowana na frontach chłodnych przy przechodzeniu wtórnych niżów.

Pogoda w listopadzie może być dynamiczne, ale zdarzać będą się również dni, gdy zalegać będzie „zgniły wyż”. Jest to nieuniknione i każdej jesieni występuje wiele takich dni, gdy w polu ciśnienia utrzymuje się „zgniły antycyklon”.

Niże z południa mogą pojawić się nad Polską, niosąc opady intensywne deszczu, ale w sprzyjających warunkach także śniegu.

Deszczu w listopadzie spadnie więcej niż w miesiącach letnich. Zwłaszcza na frontach spodziewane są głównie opady wielkoskalowe. Jednak zażegnanie suszy, która trwa 4 lata będzie nietrudne a nawet niemożliwe.

Prognozowana anomalia temperatury na listopad 2019 r. dla Europy, model CFS

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz