Pogoda długoterminowa na luty 2021. Cyrkulacja zachodnia, duża anomalia temperatury w Polsce

Model klimatu, czyli CFS od dłuższego czasu sugeruje, że luty 2021 przyniesie wyraźną cyrkulacje zachodnią, co prowadzić będzie do dużej zmienności pogody. Prognozy te jednak ze względu na odległy termin trzeba będzie zweryfikować pod koniec stycznia 2021.

W skali miesięcznej może być to bardzo ciepły miesiąc. Okresów chłodu i zalegania pokrywy śnieżnej przy dominacji cyrkulacji atlantyckiej może nie być dużo, ale nie można ich całkowicie wykluczyć. Może być cieplej niż w latach ubiegłych. Przy wysokiej aktywności cyrkulacji strefowej istnieje ryzyko pojawienia się silnego wiatru, a nawet burz. Nie tylko adwekcyjnych, ale także frontowych.

Dominacja niżowej pogody może przełożyć się na ilość opadów w normie i powyżej normy. W ciepłych masach będzie to deszcz, w chłodniejszych śnieg z deszczem, marznące opady i śnieg. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy opadów, to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych. Okresy z wyżową pogodą w lutym mogą się zdarzyć.

Ciepły luty w naszej części Europy prognozuje również model ECMWF.

Prognoza anomalii opadów liczona przez model ECMWF również wskazuje, że najprawdopodobniej będzie to miesiąc wilgotny z częstym przechodzeniem frontów atmosferycznych. Głównie związanych z cyrkulacją atlantycką.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwe precyzyjne przewidzenie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Pomimo dużej anomalii temperatury okresy chłodu i opady śniegu na pewno wystąpią, ale wysoka temperatura może utrzymać się przez 60-80% czasu na obszarze Polski przy utrzymaniu prognozowanego wzorca ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.