Pogoda długoterminowa na październik 2020 dla Polski. Cyrkulacja atlantycka, opady i burze

Pogoda długoterminowa na październik 2020 dla Polski. Wyraźny wpływ Atlantyku, temperatura powyżej normy oraz burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w 10 miesiącu roku.

W październiku decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć niże z rodowodem atlantyckim. To dzięki nim zmienność pogody ma być duża. Najnowsze prognozy wskazują, że wyże baryczne mają mieć mniejszy wpływ na pogodę niż we wrześniu.

Wysoka aktywność Atlantyku da się we znaki nam m.in na przełomie września i października.

Niżowa pogoda ma utrzymywać się w całej pierwszej dekadzie października. Często występować mają opady atmosferyczne, wystąpią wahania ciśnienia, a nawet burze i silny wiatr. Nie można wykluczyć wichury w pierwszych tygodniach października na obszarze Polski. Oprócz tego prawdopodobne są burze zarówno frontowe, jak i też adwekcyjne przy spływie zimnych mas arktycznych z północy.

Mogą zdarzyć się okresy z pogodą wyżową. Nie zawsze wyże baryczne zapewnią nam w październiku słoneczną aurę. Niewykluczone są tzw. zgniłe antycyklony. Wtedy też pod warstwą inwersyjną zalegać mogą nieprzyjemne chmury Stratus oraz Stratocumulus. Uciążliwe okresami mogą być także mgły.

Jeśli chodzi o temperaturę. Wartości na termometrach będą przeważnie lekko powyżej normy wieloletniej. Okresy z temperaturami o kilka stopni niższymi od normy klimatycznej z pewnością jednak wystąpią. Nocami możliwe są przymrozki. W ciągu dnia temperatura będzie jednak na ogół dodatnia. Możliwe nawet dwucyfrowe wartości na plusie.

Prognoza miesięcznej średniej temperatury według IMGW-PIB dla wybranych miast

Najnowsze prognozy numeryczne wskazują, że będzie to miesiąc wilgotny. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Dynamiczne niże baryczne spowodują dużą zmienność aury. Szczególnie często padać ma na północy oraz w centrum Polski.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.