Pogoda długoterminowa na październik 2020 dla Polski. Prawdopodobna dominacja niżów, silny wiatr, burze oraz mgły

Pogoda długoterminowa na październik 2020 dla Polski. Prawdopodobna dominacja niżów, silny wiatr, burze oraz mgły. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na 10 miesiąc roku według poszczególnych modeli numerycznych.

Poszczególne modele numeryczne wskazują, że temperatura w październiku będzie powyżej normy dla 10 miesiąca roku. Najchłodniejsza jest jednak najnowsza aktualizacja modelu ECMWF, która wskazuje utrzymywanie się ujemnej anomalii temperatury przez wiele tygodni. Nie potwierdzają tego jednak inne modele numeryczne.

Model klimatyczny CFS wskazuje, że w październiku czeka nas wyraźna dominacja pogody niżowej. Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć niże baryczne tworzące się nad Atlantykiem. Okresami dynamika w pogodzie może być duża. Nie można wykluczyć silnego wiatru, licznych frontów nad Polską, ale także burz adwekcyjnych i frontowych. Mogą zdarzyć się pierwsze epizody z opadami śniegu na nizinach.

Przełom września i października według modelu klimatycznego CFS przyniesie dominacje pogody niżowej, dlatego nie zabraknie opadów, a nawet silnego wiatru i burz.

W kolejnych tygodniach października utrzyma się najprawdopodobniej dominacja pogody niżowej. Tylko okresami nasza część Europy może dostać się w zasięg wyżów.

Na przełomie 2 i 3 dekady października swój wpływ zaczną zaznaczać stabilne układy wysokiego ciśnienia. Nie będzie to oznaczać jednak pogodnych dni zawsze. Okresami pod warstwą inwersyjną zbierać mają się zanieczyszczenia oraz utworzą się mgły i niskie chmury odcinające dopływ promieni słonecznych. Dni ze „zgniłymi wyżami” będzie więcej niż we wrześniu.

Model klimatyczny CFS prognozuje temperaturę powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski co zgadza się z najnowszą prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dość duże odchylenie temperatury od normy prognozuje europejski model ECMWF. Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy najprawdopodobniej ulegną wyraźnej zmianie, chociaż chłodniejszych okresów z temperaturą o kilka stopni poniżej normy nie można wykluczyć.

Model ECMWF wskazuje, że październik przynosić będzie temperaturę poniżej normy przez znaczny okres czasu, nie zabraknąć ma również opadów deszczu, dlatego ilość opadów według tego modelu będzie powyżej dla analogicznego okresu z lat ubiegłych. Model klimatyczny CFS wskazuje temperaturę w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej.

IMGW-PIB wskazuje, że październik nie będzie miesiącem zimnym. Przeważnie temperatura będzie w normie, bądź nieznacznie powyżej normy. Według modelów liczonych w IMGW-PIB czeka nas prawdopodobny deficyt opadów w wielu miejscach, ale miejscami deszczu spadnie więcej niż przewiduje to norma dla października.

W październiku możliwe są również pierwsze nocne przymrozki, a temperatura coraz częściej będzie poniżej 10 stopni w ciągu dnia, chociaż mogą zdarzyć się epizody z bardzo ciepłymi masa z południa. Wtedy też temperatura wzrosnąć może do 20-24 stopni. Tych dni będzie jednak mniej niż we wrześniu.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza według IMGW-PIB dla wybranych lokalizacji

Szczegółowa prognoza długoterminowa na październik 2020 według IMGW-PIB tutaj

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.