Pogoda długoterminowa na październik 2020 dla Polski. Temperatura prawdopodobnie powyżej normy, opady również i burze

Dysponujemy wstępnymi prognozami modeli na październik 2020 dla Polski. Sprawdźmy zatem, co prognozują one dla naszej części Europy. Miejmy jednak na uwadze, że wyliczenia te są obarczone znacznym błędem i mogą ulec zmianie.

Według europejskiego modelu ECMWF, temperatura w skali miesięcznej będzie powyżej normy termicznej dla dziesiątego miesiąca roku, co sugeruje, że może nie zabraknąć okresów wyjątkowo ciepłych z dużymi dodatnimi anomaliami temperatury,

Model klimatyczny CFS sugeruje, że czeka nas dominacja pogody wyżowej. Niewykluczone są okresy z „Babim Latem” i złotą polską jesienią. Noce mogą jednak chłodne, co jest typowe dla jesieni. W ciągu dnia operacja słoneczna nie będzie już tak silna jak we wrześniu.

Dominacja wyżów nie zawsze będzie oznaczać złotą polską jesień. Okresami możemy mieć do czynienia z tzw. zgniłymi wyżami. Pod warstwą inwersyjną gromadzić mogą się zanieczyszczenia, ale także mgły i chmury niskie. Głównie typu Stratus i Stratocumulus. Takich sytuacji może być zdecydowanie więcej niż we wrześniu.

Względem półrocza ciepłego do głosu dojdą częściej układy niżowe znad Atlantyku wraz z frontami atmosferycznymi. Byłe huragany, które ulegną przekształceniu w głębokie niże umiarkowanych szerokości geograficznych sprowadzić mogą do Polski wyjątkowo ciepłe masy powietrza z południa Europy, dlatego przekroczenie 20 stopni, zwłaszcza na południu i zachodzie w ciągu dnia jest prawdopodobne. W tylnych częściach cyklonów może następować adwekcja zimnych mas powietrza z północy.

Niektóre modele sugerują, że wystąpi podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód. Należy mieć na uwadze, że prognozy na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym, dlatego takie wyliczenia trzeba będzie zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Model klimatyczny CFS sugeruje, że pomimo dominacji pogody wyżowej, prognozowana jest ilość opadów w normie, bądź miejscami powyżej normy dla października. Oprócz niżów znad Atlantyku należy spodziewać się w sprzyjającej sytuacji pojawienia układów niskiego ciśnienia znad Morza Śródziemnego, które nieść mogą dużo wilgoci.

Pomimo prognozowanej dodatniej anomalii temperatury w skali miesięcznej, nie można wykluczyć kilku okresów chłodniejszych. Wtedy też temperatura w ciągu dnia może obniżyć się poniżej 10 stopni w ciągu dnia. Nocami miejscami chwycić mogą przymrozki. Nie można wykluczyć, że w sytuacji spływu chłodniejszych mas powietrza na nizinach wystąpią epizody zimowe i pierwsze opady śniegu. Całodobowy mróz jest jednak mało prawdopodobny na nizinach.

Burze występować będą lokalnie. Zwłaszcza o charakterze adwekcyjnym. Nie można wykluczyć burz frontowych. Szczególnie w sytuacji pojawienia się aktywnych niżów znad Atlantyku. Jesienne wichury w naszych szerokościach geograficznych mogą wystąpić na początku jesieni. Dużo zależeć będzie jednak od rozkładu pola ciśnienia i geopotencjału. Zmienność pogody na początku jesieni może być duża. Głównie za sprawą znacznych kontrastów termicznych między północą a południem.