Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na sierpień 2020 dla Polski. Dużo chłodnych okresów, upał i gorące dni w epizodach. Wystąpią gwałtowne burze


Tegoroczne lato nie jest tak gorąco jak zeszłoroczne, gdy nękały nas silne fale upałów, zwłaszcza w czerwcu. Dni upalnych można policzyć na palcach jednej ręki. Również lipiec nie przynosi bardzo wysokiej temperatury. W wielu miejscach temperatura jest poniżej normy. Szczególnie narzekać mogą osoby, które wypoczywają nad polskim morzem w pierwszej połowie siódmego miesiąca roku. Sprawdźmy trend w pogodzie długoterminowej na sierpień 2020.

Prognozowana anomalia temperatury na sierpień 2020 dla Polski wskazuje, że czeka nas najprawdopodobniej miesiąc z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Wskazuje na to prognoza europejskiego modelu ECMWF, który charakteryzuje się wysoką sprawdzalnością.

Niektóre z prognoz wskazują, że może nie zabraknąć również okresów chłodnych, gdy temperatura wynosić będzie poniżej 20 stopni w ciągu dnia. Dodatkowo w poszczególnych tygodniach sierpnia możliwe są intensywne opady deszczu, zwłaszcza o charakterze konwekcyjnym. Niewykluczone są również obfite opady wielkoskalowe zwłaszcza na południu i częściowo wschodzie.

Przełom lipca i sierpnia prawdopodobnie nie przyniesie bardzo gorących dni. Prognoza modelu ECMWF uległa zmianie, co wskazuje, że lipiec będzie chłodniejszy niż przed rokiem. Z największą ilością opadów deszczu na południu i wschodzie i burzami w wielu miejscach.

W kolejnych tygodniach sierpnia prawdopodobnie upały występować będą zwłaszcza na zachodzie, centrum, południu i wschodzie kraju. Najchłodniej w tym czasie może być na północy. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy te są obarczone dużym błędem prognostycznym i mogą ulec jeszcze zmianie.

Prognoza na kolejne tygodnie ósmego miesiąca roku nie napawa optymizmem. Prawdopodobnie często temperatura będzie poniżej normy.

Prawdopodobnie gorąco zacznie robić się w połowie sierpnia. Wtedy też bardzo często znaleźć możemy się w napływie bardzo ciepłych, gorących i wilgotnych mas z południa. Skala i długość ciepłych okresów będzie do określenia dopiero w sierpniu.

Niepokojąco wygląda prognoza modelu klimatycznego CFS, która wskazuje na chłodny i deszczowy miesiąc. Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów do prognozowania przez modele, zatem prognozy te trzeba będzie zweryfikować w kolejnych tygodniach.

Prawdopodobnie fale upałów wystąpią w sierpniu. Mogą zdarzyć się nawet wielodniowe okresy z temperaturą powyżej 30 stopni oraz noce tropikalne, gdy temperatura nie obniży się poniżej 20 stopni nocami. Często jednak najprawdopodobniej znajdziemy się w dość chłodnych masach powietrza pochodzenia polarnomorskiego znad Atlantyku.

Ilość opadów ma być powyżej normy według modelu CFS. Głównie będą to opady burzowe, rzadziej wielkoskalowe. Europejski model ECMWF również prognozuje wilgotne poszczególne tygodnie, lecz wskazuje on na suchy miesiąc w skali miesięcznej.

CFS wskazuje, że będzie to miesiąc wilgotny. Inną prognozuje ukazuje nam model ECMWF.

Model ECMWF wskazuje, że będzie to miesiąc suchy z dominacją pogody wyżowej. Okresami przejdą tylko fronty atmosferyczne i zatoki niżowe w naszej części Europy.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie