Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli numerycznych na sierpień 2020 dla Polski. Sprawdźmy, zatem, co może wydarzyć się w pogodzie w ósmym miesiącu roku.
Prognozy numeryczne wskazują, że na początku sierpnia temperatura na przeważającym obszarze naszego kraju będzie w normie wieloletniej. Na zachodzie niewykluczone są upały i temperatura powyżej normy.
Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 19°C do 21°C. Najcieplej będzie w tym czasie na zachodzie i w centrum, nieco chłodniej na południu i wschodzie.
Minimalna temperatura powietrza w nocy wyniesie od 11°C do 14°C. Najchłodniej będzie na południu, nieco cieplej w centrum i na zachodzie.
W pierwszej dekadzie sierpnia niewykluczone są dni upalne. Zwłaszcza na zachodzie Polski, gdy temperatura osiągnie, a niewykluczone, że nawet przekroczy 30 stopni. Dni gorące są możliwe również na południu, centrum i wschodzie, lecz upały, jeśli wystąpią, ograniczą swój zasięg do zachodniej części kraju.
2 sierpnia na zachodzie Polski niewykluczony upał.
Przeważnie będziemy w obszarze obniżonego ciśnienia, dlatego zmienność pogody ma być duża. Okresami znaczny wpływ na pogodę będą mieć atlantyckie niże z frontami atmosferycznymi, dlatego niewykluczone są burze.
Przełom lipca i sierpnia przynosi ochłodzenie w naszej części Europy. Po przejściu frontu przejściowo znajdziemy się w chłodniejszej masie powietrza i pod wpływem wyżu. W pierwszych dniach sierpnia wyż ustąpi miejsca cyrkulacji strefowej, dlatego niewykluczone są opady i burze.
Z wiązek modelu GFS wynika, że w pierwszej dekadzie sierpnia nie można wykluczyć dni upalnych. Temperatura może przekraczać okresami nawet 32 stopnie. Na zachodzie upał może wystąpić już 2 sierpnia, Ponownie upał może wystąpić na zachodzie w okolicach 6-7 dnia miesiąca, lecz prognozy na tak odległy okres są obarczone znacznym błędem i mogą ulec zmianie.
Prognoza wiązek dla wysokości 850 hPa (1550 m.n.p.g). Widoczne ocieplenie na początku sierpnia. Potem prawdopodobne jest ochłodzenie, ale w okolicach 6 dnia miesiąca znów napłyną najprawdopodobniej do Polski cieplejsze masy powietrza. Wtedy temperatura powinna być powyżej normy termicznej dla sierpnia.
Prognoza wiązek modelu GFS na wysokości 2 metrów n.p.g dla Poznania i Warszawy oraz Krakowa. Widać, że wraz ze wzrostem długości prognozy rozbieżności są coraz większe. Zwłaszcza powyżej 5-6 dnia prognozy.
Amerykański model klimatyczny CFS prognozuje opady powyżej normy na południu i wschodzie oraz niedobór deszczu na zachodzie Polski.
Przeważnie w sierpniu według modelu klimatycznego CFS nasza część Europy będzie pod wpływem niżów. Dlatego nie zabraknie opadów, głównie pochodzenia burzowego, rzadziej wielkoskalowego. Okresami nasz kraj ma być w zasięgu układów wysokiego ciśnienia.
Prognoza anomalii temperatury według europejskiego modelu ECMWF na okres od 3.08.2020 do 9.08.2020.
Temperatura powyżej normy w wielu miejscach Polski występować w okresie od 10.08.2020 do 16.08.2020. Niewykluczone są nawet upały.
Prawdopodobnie najcieplej będzie na zachodzie Polski w okresie od 17.08.2020 do 23.08.2020. W innych rejonach naszego kraju niewykluczone są również dni gorące.
Najwięcej dni gorących, a nawet upalnych prognozuje na okres od 24.08.2020 do 30.08.2020 na zachodzie Polski. Nieco chłodniej będzie w tym czasie na wschodzie.
Europejski model ECMWF prognozuje, że w Polsce temperatura w sierpniu będzie powyżej normy wieloletniej.
Znacznie chłodniejszy na sierpień jest amerykański model klimatyczny CFS, który prognozuje na przeważającym obszarze Polski temperaturę poniżej normy termicznej dla sierpnia. Najprawdopodobniej bliżej prawdy jest jednak europejski model ECMWF wskazujący na ciepły, okresami gorący sierpień. Przeplatany okresami silnymi burzami.
W sierpniu najczęściej temperatura wyniesie od 20°C do 26°C. Możliwe są również dni upalne, których będzie więcej niż w lipcu. Zwłaszcza na zachodzie temperatura przekraczać może okresami 30°C. Nieco chłodniej będzie w tym czasie we wschodniej połowie kraju, ale i tu okresami niewykluczone są gorące dni.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC