17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Wysokie anomalie temperatury, okresami arktyczny chłód i śnieg oraz burze

Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Wysokie anomalie temperatury, okresami arktyczny chłód i śnieg oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie.

Grudzień przynosi dodatnią anomalię temperaturę na przeważającym obszarze Polski, chociaż wczoraj w niemal całym kraju panowała ujemna anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Wczoraj prawie w całym kraju temperatura była poniżej normy wieloletniej

Średnia temperatura dobowa za okres od 1.12.2019 do 11.12.2019 na obszarze Polski

Przebieg temperatury od początku grudnia w Polsce

Istotne ocieplenie jest prognozowane na początku przyszłego tygodnia

Pogoda. Co czeka nas w styczniu na obszarze Polski?

Model sezonowy CFS obejmuje swoimi prognozami cały styczeń sprawdźmy zatem prawdopodobny trend w pogodzie na początku 2020 roku.

Według amerykańskiego modelu CFS styczeń będzie miesiącem powyżej normy wieloletniej. Temperatura może być wyższa nawet 1-3 stopnie względem okresu referencyjnego 1979-2010.

Nie oznacza to jednak, że chłodne okresy w styczniu nie wystąpią. Prawdopodobne są nawet ujemne temperatury przez całą dobę. Ze względu na odległy termin, nie można określić ile ich będzie.

Styczeń będzie prawdopodobnie miesiącem ciepłym, chociaż okresami arktyczne i polarno kontynentalne masy powietrza zaznaczą się nad Polską, doprowadzając do ujemnych temperatur. Nawet dwucyfrowych na obszarze Polski.

Duży wpływ na warunki pogodowe może mieć w styczniu Ocean Atlantycki. Wędrujące znad tego akwenu układy niżowe przynosić będą zmienne warunki pogodowe, natomiast fronty atmosferyczne i zatoki opady atmosferyczne.

Przeważnie będzie to deszcz, ale okresami niewykluczony jest deszcz ze śniegiem i śnieg. Punktowo i okresami nawet opady marznące powodujące gołoledź, szczególnie na frontach ciepłych odsuwających zimne masy powietrza.

Burze możliwe są przez cały rok. W styczniu najbardziej prawdopodobne, gdy następować będzie adwekcja zimnego powietrza arktycznego, w tylnych częściach niżów. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą prowadzić będzie do wystąpienia niestabilności i rozwoju chmur Cumulonimbus. Konwekcja z przelotnymi opadami, a nawet burzami śnieżnymi może być dość intensywna w styczniu. Burze najbardziej prawdopodobne są na północy Polski i na Morzu Bałtyckim, lokalnie zagrzmieć może nawet w całym kraju.

W styczniu ilość opadów będzie w okolicach normy wieloletniej, miejscami tych opadów może być powyżej normy wieloletniej. Załagodzenie suszy wydaje się mało prawdopodobne.

Przy dużej aktywności Oceanu Atlantyckiego w styczniu, nie można wykluczyć wichury w naszej części Europy.

Okresami decydujący wpływ będą mieć układy wysokiego ciśnienia. Mogą zdarzyć się okresy z adwekcją mas powietrza z południa Europy. Temperatura wzrastać może powyżej 10 stopni, natomiast w południowej części Polski okresami da się we znaki silny wiatr halny, jaki podnosi temperaturę powietrza.

Podsumowując, prawdopodobnie styczeń będzie miesiącem dość ciepłym, ale okresami zaznaczą się dość zimne masy powietrza, przynosząc ujemne temperatury nawet przez całą dobę i opady śniegu. Częściej w styczniu padać ma deszcz, ale okresami większe epizody zimowe są możliwe, na przykład związane z wędrującymi znad południowej Europy niżami o rodowodzie śródziemnomorskim.

Wkrótce więcej informacji o możliwym trendzie w pogodzie. Prognoza ma charakter orientacyjny.