Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na styczeń 2021 dla Polski. Duża anomalia, cyrkulacja zachodnia, częste opady i burze


Pogoda długoterminowa na styczeń 2021 dla Polski. Duża anomalia, cyrkulacja zachodnia, częste opady i burze. Sprawdź możliwy trend w pogodzie na 1 miesiąc nowego roku.

Według modelu klimatu, czyli amerykańskiego CFS czeka nas wyraźna dominacja cyrkulacji zachodniej, która objawiać może się częstym przechodzeniem frontów atmosferycznych związanych z atlantyckimi niżami.

Nie tylko niże znad Oceanu Atlantyckiego wędrujące na wschód Europy z frontami atmosferycznymi pojawią się w naszej części Europy. Oprócz tego możliwa jest wędrówka układów niżowych znad Morza Śródziemnego w sytuacji, gdy długa fala górna rozbuduje się nad ten akwen, co może doprowadzić do powstawania niżów śródziemnomorskich, których trajektoria może być skierowana na północny-wschod.

Dodatnia anomalia temperatury w skali miesięcznej sygnalizuje, że najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z opadami deszczu, rzadziej śniegu, chociaż niewykluczone, że w sytuacji rozbudowy wyżu na zachodzie Europy i obecności niżów na wschodzie wystąpią opady śniegu, tworząc miejscami pokrywę śnieżną na nizinach. W polskich górach śnieżna aura nie powinna być rzadkością.

Statycznie to właśnie styczeń przynosi najniższe temperatury w półroczu chłodnym. Wtedy też najczęściej docierają do nas chłodne masy pochodzenia kontynentalnego i arktycznego, zalega też największa pokrywa śnieżna.

Nie tylko model CFS prognozuje dodatnią anomalię temperatury na styczeń 2021. Podobną prognozę przedstawia model europejski ECMWF.

Duża dodatnia anomalia temperatury prognozowana przez model CFS na styczeń 2021. Sugeruje ona bardzo duże odchylenie temperatury od normy wieloletniej w naszej części Europy oraz na obszarze Federacji Rosyjskiej.

Model ECMWF prognozuje, że ilość opadów będzie w normie, bądź w pobliżu normy wieloletniej.

Prawdopodobnie niż Islandzki znajdzie się w swoim miejscu klimatycznym, podobnie może z wyżem Azorskim chociaż niewykluczone, że silny wyż okresami znajdzie się nad Europą Zachodnią, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza do Polski. Możliwa jest także rozbudowa wyżów nad Skandynawią, co w konsekwencji może prowadzić do wtargnięcia chłodniejszych mas powietrza do naszych szerokości geograficznych.

Przeważnie jednak dominować ma cyrkulacja zachodnia, sprowadzając bardzo ciepłe masy powietrza do naszej części Europy. Głównie z zachodu, południowego-zachodu i południa w ciepłych wycinkach niżów.

W sprzyjających warunkach nie można wykluczyć wichur, a nawet burz. Burze będą głównie o charakterze adwekcyjnym, a najwięcej dni z wyładowaniami może być na północy Polski, zwłaszcza w pobliżu polskiego morza. Oprócz tego lokalne, niezbyt liczne wyładowania atmosferyczne są prawdopodobne w całym kraju.

Ponadto możliwe są burze frontowe, np. na frontach chłodnych dynamicznych i głębokich niżów. Mogą one przybierać formę linii szkwału.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.