Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21 dla Polski. Dominacja cyrkulacji atlantyckiej, okresami śnieg i burze

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/21 dla Polski. Dominacja Atlantyku, okresami śnieg i burze. Sprawdź wstępne prognozy modeli numerycznych.

Według modelu ECMWF pierwszy miesiąc zimy, czyli grudzień 2020 przyniesie najprawdopodobniej temperaturę powyżej normy wieloletniej. Jedynie na północy kraju temperatura ma być w normie wieloletniej.

Model europejski model ECMWF wskazuje, że będzie to miesiąc wilgotny. Dominować mają opady deszczu związane z frontami niżów znad Atlantyku. Okresami w naszej części Europy mogą pojawić się niże z południa. Nie można wykluczyć wichury na obszarze Polski. Okresami możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Nie sposób jednak przewidzieć dokładny przebieg warunków pogodowych na tyle miesięcy do przodu.

Opady ponad normę sugerują znaczną dominacje Atlantyku w grudniu na obszarze Europy i Polski. Zmienność pogody może być duża,

Według ECMWF, styczeń 2021 przyniesie temperaturę w normie wieloletniej dla 1 miesiąca 2021. Wpływ na warunki pogodowe będą mieć często wyże. Adwekcja chłodnych mas powietrza da się we znaki w poszczególnych tygodniach pierwszego miesiąca roku. Wtedy też niewykluczone są dwucyfrowe mrozy i opady śniegu. Okresami niże atlantyckie sprowadzą do naszej części Starego Kontynentu cieplejsze masy powietrza. Nie można wykluczyć burz, zwłaszcza typu frontowego oraz spowodowanych adwekcją mas pochodzenia arktycznego.

Najwięcej padać ma w styczniu na północy i w centrum Polsk według ECMWFi. Model CFS prognozuje, że styczeń będzie wilgotny i mokry w całej Polsce.

Model ECMWF sugeruje, że luty będzie miesiącem ciepłym z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Okresy mroźne są jednak prawdopodobne, lecz nie powinno być ich tak dużo jak w styczniu.

Bardzo ciepły luty prognozuje również amerykański model klimatyczny CFS wskazując na duże dodatnie odchylenie temperatury.

Prognozowany rozkład pola ciśnienia wskazuje na dominacje aktywnej cyrkulacji atlantyckiej w lutym 2021. W sprzyjających warunkach możliwe wichury, a nawet burze, nie tylko typu adwekcyjnego, ale także frontowe, gdy zaznaczy się przebieg prądu strumieniowego nad Polską i przechodzenia aktywnego niżu wtórnego w naszej części Europy.

Dlatego ilość opadów może być powyżej normy wieloletniej. Przeważnie padać ma deszcz, ale okresami spadnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Bardzo ciepły według aktualnych prognoz ma być marzec 2021 z dużym, dodatnim odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.

Również na przełomie pór roku Atlantyk odegra kluczowe znaczenie w Europie. Nie można wykluczyć dynamicznych zmian w pogodzie, lecz temperatura przez znaczną część miesiąca będzie powyżej normy.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie