Pogoda na zimę 2020 dla naszej części Europy. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie według modeli CFS oraz IMGW. Wiele wskazuje, że tegoroczna zima będzie ciepła, ale nie tak bardzo jak zeszłoroczna.
Model CFS wskazuje, że grudzień przyniesie temperatury powyżej normy termicznej. Będzie cieplej niż w latach 1981-2010, ale epizody ze spływem chłodniejszych mas powietrza mogą się zdarzyć.
Bardzo duży wpływ na przebieg warunków pogodowych w grudniu 2020 mogą mieć wyże baryczne, prowadząc do stabilnych warunków pogodowych. Pod inwersyjną zalegać mogą jednak okresami nieprzyjemne, podinwersyjne chmury oraz mgły. W grudniu dni z pogodnym niebem może być niewiele. Swój wpływ z pewnością zaznaczy Atlantyk wraz z układami niżowymi i frontami atmosferycznymi. Okresami mogą pojawić się niże z innych kierunków.
Ilość opadów będzie najprawdopodobniej poniżej normy w Polsce. Poszczególne tygodnie mogą być jednak z większą ilością opadów niż norma wieloletnia.
Styczeń najprawdopodobniej przyniesie dominacje pogody niżowej. Tylko okresami swój wpływ mogą zaznaczyć ośrodki wyżowe. Mało prawdopodobne jest utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach. Śnieg zalegać będzie głownie w górach i na obszarach podgórskich. Częściej na nizinach padać ma deszcz. Kluczowy wpływ na pogodę powinny mieć niże znad Atlantyku związane z cyrkulacją strefową, przynosząc przez większą część czasu łagodne warunki pogodowe. Nie można wykluczyć wystąpienia burz. Zwłaszcza adwekcyjnych, rzadziej frontowych.
Przeważnie będziemy w ciepłych masach powietrza. Okresami swój wpływ zaznaczą chłodne masy powietrza, nawet o charakterze arktycznym. Przyszłoroczny styczeń powinien przynieść więcej zimowych ochłodzeń niż zeszłoroczny. Jednak wiele wskazuje, że Atlantyk charakteryzować będzie się dużą aktywnością, dlatego na zima na wiele tygodni nie powinna nadejść i pokrywa śnieżna na nizinach będzie rzadkością.
Prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Niektóre modele prognozują, że będzie to miesiąc wilgotny, lecz prognozy na tak odległy okres należy zweryfikować bliżej terminu. CFS w najnowszej aktualizacji wskazuje, że w skali miesięcznej będzie to miesiąc suchy. Jedynie na północy opady mogą być w normie, bądź powyżej normy. Niewykluczone, że te prognozy ulegną jeszcze diametralnej zmianie.
CFS wskazuje na ciepły w skali miesięcznej luty 2021. Nie można jednak wykluczyć, że poszczególne tygodnie lutego będą chłodniejsze niż norma dla tego miesiąca.
Ilość opadów będzie najprawdopodobniej w normie, bądź powyżej normy w naszej części Europy. Miejmy jednak na uwadze, że prognozy opadów na dalszy okres, to jeden z najsłabszych elementów prognoz numerycznych, dlatego poniższa grafika ma charakter orientacyjny.
Luty 2021 najprawdopodobniej przyniesie dominacje pogody niżowej. Tylko okresami swój wpływ mogą zaznaczyć ośrodki wyżowe. Mało prawdopodobne jest utworzenie się wielotygodniowej pokrywy śnieżnej na nizinach. Śnieg zalegać będzie głownie w górach i na obszarach podgórskich. Częściej na nizinach padać ma deszcz. Kluczowy wpływ na pogodę powinny mieć niże znad Atlantyku związane z cyrkulacją strefową, przynosząc przez większą część czasu łagodne warunki pogodowe. Mogą pojawić się również niże znad Morza Śródziemnego.
Prognoza IMGW-PIB na okres od grudnia 2020 do lutego 2021
Prognozy z modelu IMGW-Reg wskazują, że średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze prawie całego kraju będzie kształtować się w klasie „powyżej normy”. Wyjątek stanowi Podlasie, gdzie przewidywana jest średnia temperatura w górnej granicy klasy „w normie”. Według modelu IMGW-Bayes na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura będzie w klasie „powyżej normy”. Średnia temperatura „w normie” spodziewana jest na ogół na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu Zachodnim i Opolszczyźnie, a także we wschodniej części Dolnego Śląska i w południowej Małopolsce.
Poniżej prognozy modeli liczonych w IMGW-PIB na grudzień 2020 dla Polski.
Styczeń 2021 w całym kraju prawdopodobnie charakteryzować się będzie średnią temperaturą powietrza powyżej normy wieloletniej. Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna być wyższa od normy. Na Podkarpaciu możliwa suma opadów w normie.
Prognozy modeli IMGW-PIB na styczeń 2021 dla Polski.
Luty 2021 według modelu IMGW-Reg średnia miesięczna temperatura na terenie całego kraju kształtować się będzie w środkowej lub górnej granicy normy wieloletniej. Prognozy ze statystycznego modelu IMGW-Bayes wskazują natomiast, że średnia temperatura na przeważającym obszarze Polski z wysokim prawdopodobieństwem (>75%) osiągnie wartość powyżej normy. Średnią temperaturę w normie statystyczny model przewiduje (z prawdopodobieństwem 50 -75%) jedynie miejscami w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Pomorzu i Lubelszczyźnie.
Prognozy modeli liczonych w IMGW na luty 2021 dla Polski.