Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Szokujące najnowsze prognozy. Będą obfite opady śniegu, silny mróz, a czasem uaktywni się Atlantyk i przyniesie odwilż w Polsce

pogoda w styczniu 2022

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022 dla Polski. Najnowsze prognozy modeli europejskich oraz amerykańskich. Wygląda na to, że czekają nas większe opady śniegu, silny mróz. Czasem jednak uaktywni się Atlantyk, co spowoduje wzrost dynamiki, a nawet odwilże i wichury.

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. IMGW-PIB prognozuje miesiąc w normie i poniżej normy wieloletniej

Według specjalistów z IMGW-PIB, styczeń 2022 zapisze się na przeważającym obszarze kraju ze średnią miesięczną temperatura powietrza najprawdopodobniej w zakresie normy z lat 1991-2020. Szczególnie na południu możliwa średnia temperatura nieznacznie poniżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy. Na południu możliwa suma opadów w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na styczeń 2022 dla Polski od IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Szokujące najnowsze prognozy. Będą obfite opady śniegu, silny mróz, a czasem uaktywni się Atlantyk i przyniesie odwilż w Polsce

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na styczeń 2022 dla wybranych miast w Polce, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Szokujące najnowsze prognozy.

Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w pierwszym miesiącu nowego roku będzie w normie klimatycznej, a miejscami nawet poniżej normy wieloletniej. Istnieje ryzyko, że tak jak w styczniu 2021, częściej pojawi się śnieg i mróz nawet całodobowy i dwucyfrowy na nizinach. Spadki temperatury poniżej -20°C są bardzo prawdopodobne także poza obszarami górskimi i podgórskimi. Szczególnie przy bezchmurnej aurze, długiej nocy i słabym wietrze oraz utrzymującej się stałej pokrywie śnieżnej.

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Chłodny trend przeważa w wielu aktualizacjach modelu klimatycznego CFS

Orientacyjna prognoza modelu CFS, która ukazuje prognozowane średnie odchylenie anomalii temperatury w okresie od 28.12.2021 do 4.01.2022. Dostrzegamy, że w tym okresie temperatura może być poniżej normy wieloletniej, co sugeruje nam prawdopodobną dominacje chłodnych mas powietrza. W kolejnych aktualizacjach modeli europejskich oraz amerykańskich dowiemy się, czy taki chłodny trend zostanie utrzymany.

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Szokujące najnowsze prognozy.

Według CFS zimny zapowiada się także przełom 1 i 2 dekady stycznia. Prognoza jest na odległy okres, zatem prawdopodobieństwo zmiany trendu jest możliwe, chociaż wiele modeli sugeruje w tym okresie zimowe warunki pogodowe na obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Szokujące najnowsze prognozy. Będą obfite opady śniegu, silny mróz

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2022. Najbardziej obfite opady przynieść mogą głównie niże wędrujące z południa

Z prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że wpływ Oceanu Atlantyckiego na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy będzie mniejszy niż podczas ubiegłych zim. Częściej mogą zdarzyć się blokady wyżowe na zachodzie Starego Kontynentu i na północy, sprowadzając do Polski zimne masy powietrza. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się śnieżnych niżów znad Morza Śródziemnego. Mogą pojawić się burze śnieżne i silne efekty morza na północy Polski, przynosząc obfite opady śniegu.

Wstępna prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na styczeń 2022 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

niżowa pogoda w styczniu 2022

CFS prognozuje wstępnie opady na przeważającym obszarze Polski powyżej normy wieloletniej. Jedynie miejscami w normie. Dominująca często ujemna anomalia temperatury sugeruje nam, że pierwszy miesiąc nowego roku przynosić będzie obfite opady. Głównie śniegu, które zdarzą się w wielu regionach Polski. Czasem jednak na skutek napływu cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku i południa Europy mogą zdarzyć się silniejsze opady deszczu. W styczniu nie unikniemy również groźnych opadów marznących. Szczególnie na frontach ciepłych i okluzji ciepłej. Dużo jednak zależeć będzie od rozkładu temperatury w dolnej troposferze. Gdy cieplejsze powietrze będzie zalegać wyżej, a niżej pojawią się mróz, to wtedy opady marznącej mżawki i deszczu mogą powodować duże zagrożenie dla ruchu drogowego, kolejowego, jak i też lotniczego.

pogoda w styczniu 2022 i wilgotny miesiąc

Zimny jest również ECMWF

Na jednej z najnowszych aktualizacji modelu ECMWF widzimy, że styczeń 2022 powinien zapisać się z temperaturą poniżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Taka zmiana była przez nasz oczekiwana. To sugeruje nam na ogół dominacje chłodnych mas powietrza, które dotrą do naszej części Europy z wysokich szerokości geograficznych. Przy bezchmurnym niebie dwucyfrowy mróz nie będzie rzadkością. Szczególnie nocami. Zimowe warunki pogodowe w styczniu mogą zapanować na wiele tygodni, a tylko okresami większe ocieplenie i odwilże mogą być spowodowane odbudową cyrkulacji atlantyckiej. Istnieje ryzyko groźnego wiatru, za które odpowiedzialne powinny być niże z rodowodem atlantyckim.

temperatura poniżej normy wieloletniej

Inny model amerykański, czyli CanSIPS widzi styczeń 2022 na południu i wschodzie oraz częściowo w centrum kraju poniżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze w normie wieloletniej. Odchylenie temperatury jest liczone, biorąc pod uwagę okres klimatologiczny 1981-2010, zatem prawdopodobieństwo chłodnego miesiąca jest spore. Oczekujemy korekty w prognozie CanSIPS, patrząc na prognozy CFS i ECMWF w kierunku anomalii poniżej normy na większym obszarze Polski.

prognoza w kraju

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulegać mniejszym bądź większym korektom. Wkrótce przekonamy się, czy styczeń 2022 zapisze się jako miesiąc chłodny i śnieżny w wielu regionach Polski.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz