Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022. Gwałtowny wzrost dynamiki, niżowa pogoda częściej. Silny wiatr, burze i zmienna aura

nizowa pogoda

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022. Oczekiwany duży wzrost dynamiki w pogodzie, niżowa pogoda stanie się częstsza pojawią się większe różnice ciśnienia. Czasem silny wiatr, burze i zmienna pogoda.

Pogoda dług

Już 1 września 2022 rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Ta astronomiczna nadejdzie ponad trzy tygodnie później, czyli 23 września 2022 o godzinie 03:03. Zerkamy więc na najnowsze, ale wstępne i mocno orientacyjne prognozy modeli klimatycznych na wrzesień dla Polski. Mogą one ulec jeszcze korekcie, gdy pojawią się nowe dane brzegowe dla modeli.

Według IMGW-PIB. We wrześniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się w zakresie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze Polski powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022. Gwałtowny wzrost dynamiki, niżowa pogoda częściej.  Silny wiatr, burze i zmienna aura
Wrzesień według IMGW w Polsce

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na wrzesień 2022 według modeli liczonych w IMGW-PIB

Gwałtowny wzrost dynamiki, niżowa pogoda częściej.  Silny wiatr, burze i zmienna aura
Powyżej normy temperatura

Pogoda długoterminowa. Wrzesień może okazać się ciepłym miesiącem, okresami wzrośnie dynamika i pojawią się umiarkowane, niskie temperatury

Najświeższe prognozy modelu CFS na wrzesień 2022 sygnalizują, że w całym kraju temperatura ma być powyżej średniej wieloletniej. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. Zatem poszczególne tygodnie mogą przynieść ujemne odchylenia temperatury od normy wieloletniej. Widzimy, że najwyższe dodatnie odchylenie wystąpić ma na południu i południowym-wschodzie, gdzie najczęściej dotrzeć może gorące, wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana anomalia miesięczna na wrzesień 2022 według amerykańskiego

sierpień 2022 powyżej normy na S/SE
Ciepło we wrześniu 2022

Wrzesień według modelu CFS będzie bardziej wilgotny niż miesiące letnie. Głównie za sprawą aktywniejszej cyrkulacji strefowej. Pomiędzy północą a południem zwiększać mają się kontrasty termiczne. Dlatego nasili się pod koniec lata i na początku jesieni prąd strumieniowy. To zwiastuje prawdopodobne częste przechodzenie ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód kraju. Mogą również pojawić się niże z południa i południowego-wschodu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia opadów na wrzesień 2022 według modelu CFSv2

wilgotny wrzesień 2022
Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2022 wilgotno w Polsce

Pole niżowe i zmienna pogoda w Polsce

Zerkamy również uśrednione wartości ciśnienia atmosferycznego na wrzesień 2022. Dostrzegamy, że dominować ma pogoda niżowa. Wskazywana jest całkiem spora aktywność cyrkulacji strefowej, pojawić mogą się fale silnego wiatru okresami, nawet w formie wichur. Do Europy mogą docierać również ex-huragany, przynosząc napływ cieplejszych mas do Polski, nawet o cechach zwrotnikowych z południa Europy. Wygląda na to, że to właśnie mieszkańcy południowej, częściowo centralnej i wschodniej części kraju doświadczą okresów gorących, a czasem nawet upalnych. Najchłodniej może być wzdłuż dzielnic północnych oraz na północnym-wschodzie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na wrzesień 2022 dla Europy i obszarów przyległych według CFS

niżowa pogoda
Przewaga niżowej pogody w prognozach długoterminowych na wrzesień 2022 dla Polski

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz