Pogoda. Dziś więcej burz na wschodzie Polski. Burze w chłodnej masie powietrza. Możliwy grad

Poniedziałek mijał będzie pod znakiem frontu atmosferycznego, który przemierza Polską z zachodu na wschód. Front będzie oddziaływał najmocniej na wschodnie regiony kraju.

Dzisiejsze burze powstawały będą w chłodnych masach powietrza, w skutek dużego gradientu pionowego temperatury. Burze takie nazywamy adwekcyjnymi. Występują one często w masie chłodniejszego powietrza spływającego za chłodnym frontem atmosferycznym.

Burze adwekcyjne rzadko niosą ze sobą bardzo groźne zjawiska atmosferyczne. Nie znaczy to jednak, że dzisiejsze burze nie mogą być groźne. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych burz nad Polską są ulewne opady deszczu (nawet do 30 milimetrów na metr kwadratowy). Niektóre z burz nad Polską przynieść dziś mogą opady drobnego gradu.

Burze, podobnie jak wczoraj mogą charakteryzować się lokalnie i przez krótki okres czasu zwiększoną aktywnością elektryczną. Ze względu na słabe warunki kinematyczne, nie spodziewamy się by dzisiejsze komórki burzowe były długotrwałe. Cykl życia burz w dniu dzisiejszym nie będzie przekraczał kilkudziesięciu minut.

Naszą prognozę zdaje się potwierdzać synoptyk ze Stowarzyszenia ESTOFEX zajmującego się prognozowaniem i badaniem burz. Koledzy z ESTOFEX prawdopodobieństwo burz nad Polską (wystąpienie nad konkretnym obszarem) oceniają na 15%. Mieszkańcy Polski wschodniej zobaczą dziś burze z prawdopodobieństwem 50%.

Nie oznacza to, że na wschodzie kraju na 50% będzie burza. Burze na wschodzie kraju pojawią się na 100%. Będzie ich jednak na tyle dużo, że prawdopodobieństwo wystąpienia burzy nad konkretnym obszarem to 50%. Pamiętajmy, burza jest zjawiskiem lokalnym. W przypadku tak małych, rozproszonych komórek burzowych jakie wystąpią nad Polską w dniu dzisiejszym, nie możemy wymagać, że burza pojawi się wszędzie. Takie rzeczy to tylko przy potężnych, rozbudowanych na kilka województw układach MCS. Na tą chwilę, w prognozach długoterminowych nie widać jednak warunków do powstania tak potężnych, rozległych burz.