16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Ekstremalnie ciepło w Europie. Nawet 25 stopni ciepła blisko Polski. Prawie upał w Europie Wschodniej. Anomalia pogodowe w marcu

Najbliższe dni przyniosą bardzo wysokie temperatury w Europie Południowo-wschodniej i Wschodniej. Bardzo ciepłe powietrze wleje się na Bałkany i dalej na północ, aż po Ukrainę.

Ośrodki niżowe w tym okresie królować będą w Europie Centralnej, a także w centrum Europy Południowej. Tymczasem na południowym wschodzie i wschodzie rozwijał się będzie silny wyż. Taki układ baryczny spowoduje napływ bardzo ciepłych mas powietrza z regionu Morza Czarnego, nad wschodnie regiony Europy od Bałkanów po zachodnią Rosję.

Wiele wskazuje na to, że w wielu miejscach omawianego regionu temperatury maksymalne za dnia przekroczą 20 stopni Celsjusza. Lokalnie słupki rtęci dobiją do 25 kresek. Pamiętajmy, że mówimy tu o Europie Wschodniej i Rosji, w marcu.

Pogodowe szaleństwo w Europie Wschodniej trwało będzie do końca obecnego tygodnia. Powyższe mapy anomalii temperatury pokazują, że w regionie temperatura maksymalna na wysokości 2 metrów będzie w wielu miejscach wyższa od średniej w tym okresie o nawet 16 stopni. 16 stopni cieplej niż średnio w pierwszym tygodniu marca w ostatnich latach.

Niestety (a może i dobrze), anomalia pogodowa wydarzy się bardzo blisko wschodnich granic naszego kraju, jednak w Polsce temperatury nie będą tak wysokie jak choćby na Ukrainie, czy w Rumunii. Jednak również w Polsce najbliższe dni przyniosą raczej wiosenną, niż zimową aurę. Szczegóły w najnowszej prognozie 16 dniowej dla Polski.