Niestety z polską energetyką nie jest najlepiej i o tym wiadomo już od dobrych kilku lat. Bardzo zła sytuacja miała miejsce w 2015 roku, gdy wystąpiła bardzo długa fala upałów. Obecnie pomimo, że wysokie temperatury trwają krócej musimy importować prąd z sąsiednich krajów.
Szczególnie zły stan polskiej energetyki możemy dostrzec zimą oraz latem, gdy panują wysokie temperatury, natomiast w porze zimowej niskie. Zimą wzrasta zapotrzebowanie na prąd dla urządzeń grzewczych, natomiast latem prąd masowo zużywają klimatyzatory oraz wiatraki.
Niestety prognozy na kolejne lata nie są optymistyczne. Polska musi znaleźć nowe źródła energii, ponieważ w okresie zimowym oraz letnim ilość prądu wytwarzana przez polskie elektrownie jest niewystarczająca.
Najnowsze dane z PSE wskazują, że duża część energii elektrycznej płynie z sąsiednich krajów. Prądu pożyczają nam m.in Niemcy, Szwecja, ale także Litwa oraz Ukraina i Czechy.
Co ciekawe, to właśnie Polska najczęściej pomagała w uzupełnianiu braków w energii elektrycznej naszych południowych sąsiadów. Tym razem jednak role się odwróciły.
Import do Polski jest znaczny, co obrazuje poniższa grafika
Mapa KSE z godziny 13:25
Już teraz saldo wymiany całkowitej wynosi 2545 MW, natomiast o tej samej porze wczoraj oscylowało w przedziale -1990 MW do – 2010 MW.
Na dużą uwagę zasługują dane podane przez PSE, z których wynika, że elektrownie cieple dostarczają najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich. Jak widać OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii stanowią niewielką część tego w Polsce.
Strach pomyśleć co będzie z polską energetyką w najbliższych latach. Fale upałów jeszcze w tym roku mogą spowodować masowe zapotrzebowanie na energię dla Polski, jaką pożyczać nasz kraj musi od krajów sąsiednich.
Tak jeszcze wczoraj wyglądała sytuacja na obszarze Polski, dzisiaj import z państw sąsiednich sięga aż 2500 MW, okresowo przekraczając tę wartość
Bieżące dane można śledzić poniżej. Na szczęście jutro polska energetyka odetchnie z ulgą, gdyż upały dobiegną końca.
(fot. ilustracyjne. pixabay.com)