Pogoda. Gwałtowne burze już powstają nad Polską. Gdzie jest burza 7.06.2020

Dzisiaj z południowego-zachodu na północny-wschód przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Wzdłuż strefy frontowej prawdopodobnie w kolejnych godzinach będzie przemieszczać się niewielki mezoskalowy niż.

W kolejnych godzinach szczególnie niebezpieczne burze wystąpią na południu, centrum, północnym-wschodzie i częściowo wschodzie kraju. Burzom towarzyszyć będą opady gradu do nawet 4 cm, ulewne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia i wiatr do 90 km/h. Niewykluczone trąby powietrze.

Niedzielne warunki panujące nad Polską sprzyjać będą powstaniu struktur o charakterze superkomórkek burzowych, formacji wielokomórkowych, a w sprzyjających warunkach niewykluczona jest formacja liniowa zmierzająca z południa na północ.

Radary z polskiej sieci POLRAD ukazują, że pierwsze burze powstały na Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce. Zagrzmiało też w Bieszczadach. W kolejnych godzinach przewidywany jest wzrost aktywności burzowej. Burze powstały także w Beskidzie Śląskim.

Dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych za ostatnie 120 minut na obszarze Polski.

Dane radarowe wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi. Na Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce obserwowane są niewielkie superkomórki burzowe.

Zdjęcie satelitarne wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Prawdopodobny obszar groźnych burz w niedzielę na obszarze Polski.

Aktualna sytuacja – niedziela, 12:50+Po południu na Mazowszu burze – uważajcie!+I ponownie – udostępniamy. Pamiętajcie…

Opublikowany przez Pogoda w stolicy, jak i w okolicy Niedziela, 7 czerwca 2020

Prognozowany obszar burz według Mateusza Barczyka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB)

IMGW-PIB

Bieżące położenie groźnych burz tutaj