Pogoda. Gwałtowne burze na wschodzie. Burze, lokalnie dość silne wystąpią dziś również nad Polską

Nad Europą Wschodnią wciąż zalega bardzo gorące, wilgotne powietrze znad Morza Czarnego. Prowadzi to do rozwoju licznych burz. Podczas ostatniej doby burze występowały w pasie od Turcji, przez Rumunię, Bułgarię, Ukrainę, Białoruś, aż po Skandynawię.

Burze dają się we znaki mieszkańcom Europy Wschodniej od wielu dni. Poniżej zdjęcia z Budapesztu z 14 czerwca. Doszło tam do zalań jeszcze większych niż w weekend w Gorzowie Wielkopolskim.

Od dziś silne burze również nad Polską

Silnych burz z każdym dniem przybywać będzie również w Polsce. Po kilku dniach spokoju już we wtorek po południu burze wkroczyły na Lubelszczyznę i Podkarpacie. Nie były to jeszcze burze groźne, ale już w środę sytuacja ta zmieni się. W dniu dzisiejszym nad krajem przemieszczał się będzie ciepły front atmosferyczny. Wraz z nim do kraju jeszcze mocniej napływać będzie gorące powietrze z południowego wschodu Europy.

Wysokie temperatury, duża wilgotność i strefy zbieżności związane z frontem atmosferycznym doprowadzą dziś do licznego rozwoju burz nad Polską. Największe szanse na burze mają dziś mieszkańcy Polski wschodniej i centralnej. Najmniej prawdopodobne są burze na zachodzie kraju.

Prognozowa burzowa na środę według synoptyka, Mateusza Barczyka z IMGW-PIB

Kolejne dni to dalszy napływ gorących mas powietrza do Polski. Temperatury w kraju będą z dnia na dzień wyższe. W piątek i sobotę nie wykluczamy nawet wystąpienia upałów nad Polską. Wraz z napływem wilgotnego, chwiejnego powietrza do kraju rosło będzie ryzyko wystąpienia silnych burz. Z jednej strony niewysokie parametry kinematyczne spowoduję, że burze nie powinny organizować się w niszczące klastry burzowe jak to miało miejsce choćby w ubiegłym tygodniu.

Z drugiej strony w słabszych warunkach kinematycznych, lecz bardzo dobrych termicznych (bardzo wysokie wartości CAPE) nad krajem tworzyły się będą wolno przemieszczające się lub wręcz stacjonarne burze. Typowe burze wewnątrz masowe niosą ze sobą zawsze ryzyko zalań, a nawet powodzi błyskawicznych. Uważajmy więc w najbliższych dniach na burze i wysokie temperatury w Polsce.