Pogoda. Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Gradobicia, zalania i ryzyko trąby powietrznej

Dziś ponownie na obszarze województwa lubelskiego wystąpią gwałtowne burze. Zjawiskom burzowym towarzyszyć mają ulewne opady deszczu, grad od 1 cm do 3 cm, silny wiatr do 90 km/h i duża ilość wyładowań. Istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej.

Nasza część Starego Kontynentu znajduje się słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Napływa wilgotna i ciepła masa powietrza znad Morza Czarnego. Jedynie do zachodniej części Polski następuje adwekcja suchszej i stabilnej masy polarnej znad Atlantyku. Zaznacza się wpływ niżu znad Morza Czarnego. Ponadto na zachodzie kraju zalega front ciepły, który stanowi granice mas powietrza pod względem temperatury i wilgotności. 

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.06.2020, 12 UTC

Groźna pogoda nie odpuszcza na wschodzie Polski. Już od godzin porannych na południu woj. lubelskiego obserwowano burze. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej. Najwięcej burz wystąpi popołudniu i wieczorem.

Ostatni dzień weekendu przyniesie kolejne gwałtowne burze na obszarze Polski wschodniej. Zjawiska konwekcyjne przyniosą opady gradu, ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru. Co więcej zjawiskom burzowym towarzyszyć ma duża ilość wyładowań. Niewykluczone zalążki lejów kondensacyjnych, ale nawet w pełni wykształcona trąba powietrzna niezwiązana z mezocyklonem. Nie jest to duże prawdopodobieństwo. Temperatura oscylować ma w przedziale od 25°C do 28°C w najcieplejszym momencie dnia. 

Prognoza burzowa dla Polski na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Od godzin porannych we wschodniej części Polski troposfera jest niestabilna. Słabe burze występowały niedawno na Roztoczu, a w kolejnych godzinach spodziewany jest wzrost aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne znów będą niebezpieczne. Przyniosą zalania, gradobicia i silny wiatr. Istnieje ryzyko pożarów od wyładowań. 


Warunki w troposferze sprzyjać będą dziś powstawaniu pojedynczych komórek burzowych i struktur wielokomórkowych. Niewykluczone jest uformowanie mezoskalowego układu konwekcyjnego, nawet w formie liniowej, który przemieszczać na się ze wschodu na zachód późnym popołudniem. 

Pierwsze groźniejsze burze możliwe są już przedpołudniem. Największa ilość burz powstanie po popołudniu. Głównym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu. Możliwa akumulacja opadów od 10 mm do 60 mm, co może prowadzić do zalań.


Średni okres życia pojedynczej burzy ze względu na słaby przepływ mas powietrza, niewielkie pionowe uskoki wiatru wyniesie od 15 minut do 60 minut. Na granicy odpływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary) powstawać będą kolejne burze w bliskim sąsiedztwie. 


Ponadto najsilniejsze burze wygenerują opady gradu od 1 cm do 3 cm. Porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h. Prognozowana jest duża ilość wyładowań atmosferycznych z najsilniejszych burz.


Groźna pogoda lokalnie obejmie punktowo całe województwo lubelskie. Burze mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia oraz powodować szkody w mieniu. Późnym popołudniem i wieczorem od wschodu nasunąć może się mezoskalowy system konwekcyjny, którego głównym zagrożeniem będą ulewy, opady gradu i silny wiatr. 

Burze mogą utrzymywać się jeszcze w nocy, mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza. Uniesiony tryb konwekcji ograniczy groźne zjawiska towarzyszące, a podstawowym zagrożeniem będzie deszcz i wyładowania atmosferyczne. 

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ