Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Gwałtowny spadek ciśnienia we wtorek. Front wkroczy do Polski od północy. Wichura na Bałtyku

Od kilkudziesięciu godzin Polska znajduje się pod panowaniem silnego wyżu znad Wysp Brytyjskich. W mediach, nawet tych nie traktujących o pogodzie zapanowała moda na „straszenie” wysokim ciśnieniem. Na szczęście okres ten mamy już za sobą. Wszyscy przeżyli, nie stwierdzono ofiar wysokiego ciśnienia 😉

Poczynając od dzisiejszego poranka nad Polską ciśnienie zaczęło gwałtownie spadać. W przeciągu dzisiejszego dnia, w wielu miejscach kraju zanotujemy spadek ciśnienia o ponad 20 hPa. Są miejsca, gdzie ciśnienie wynosiło w nocy ponad 1040 hPa, a spadnie do poziomu 1015 hPa. To nadal dość wysokie wartości ciśnienia. Jego dzisiejszy spadek nie powinien mieć większego wpływu na nasze samopoczucie.

Związane to będzie z coraz większym wpływem niżu na pogodę w naszym kraju. Na powyższej mapie barycznej widać, że w południe już front chłodny jest już nad Bałtykiem, szybko sunąc na południe, w kierunku północnej Polski.

Front związany jest z głębokim niżem JOYCE. Ciśnienie w jego centrum spadło do zaledwie 965 hPa. Centrum niżu znajduje się obecnie nad północną Skandynawią. Wynikiem tak dużej różnicy ciśnienia miedzy centrum niżu a Polską jest duży kontrast baryczny. Widać to na gęsto ułożonych liniach izobar nad Skandynawią, Bałtykiem, czy północną Polską.

Wspomniany front chłodny, w drugiej części dnia i podczas nocy z wtorku na środę przyniesie nad Polską północną opady deszczu. Nie będą to opady silne, a w drugiej części nocy zaczną zanikać zanim dotrą nad centralne regiony kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk