Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Kolejna silna wichura uderza w Europę. Niż ZEHRA przynosi silny wiatr, ulewy i możliwe burze

W Polsce podsumowujemy nocną wichurę związaną z niżem wtórnym YULIA. Tymczasem mieszkańcy Wysp Brytyjskich już dziś odczują uderzenie kolejnego niżu barycznego. Niż dostał nazwę ZENHA. Przyniesie dziś na Wyspach załamanie pogody.

Poniższa grafika idealnie obrazuje położeniu niżu barycznego oraz znajdującego się na jego południu zwiększonego gradientu barycznego. W obszarze zaznaczonym kolorem fioletowym wiatr wiał będzie dziś z prędkością przekraczającą 100 km/h.

W kolejnych godzinach dzisiejszego dnia strefa silnego wiatru przesunie się nad Kraje Beneluksu. W Belgii i Holandii wiać może z prędkością przekraczającą 90 km/h. Wiatr uderzy we wspomniany region w poniedziałek popołudniu.

W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorkowy dzień silniejszy wiatr odczują mieszkańcy Niemiec oraz Polski. Zwłaszcza regiony północne tych dwóch krajów narażone będą na porywy wiatru przekraczające 80 km/h.

Niż znajdujący się obecnie na zachód od Wysp Brytyjskich prócz silnego wiatru przyniesie Europie kolejną porcję deszczu. Już obecnie intensywnie pada na Wyspach Brytyjskich.

Strefa deszczu przemieszczała się będzie wraz z niżem na wschód kontynentu. W kolejnych godzinach silne opady deszczu notowali będziemy na południu Wysp Brytyjskich, następnie w Krajach Beneluksu. Fronty atmosferyczne związane z opisywanym niżem Polacy odczują już podczas nocy z poniedziałku na wtorek. O tym jednak poinformujemy w kolejnych wpisach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk