24 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Liczne zalążki trąb powietrznych w Polsce. Sprawdź, gdzie jest burza (foto)

Początek ostatniego tygodnia maja przynosi dalszą adwekcje chłodnego powietrza polarno-morskiego. Masa napływająca do kraju jest zimna, ale i chwiejna. Rozwijają się w niej chmury Cumulonimbus przynoszące przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie występują opady drobnego gradu z powodu nisko położonej izotermy zero, natomiast w sprzyjających warunkach są obserwowane zalążki trąb powietrznych

Lej kondensacyjny uchwycony w rejonie Wytyczna, w dniu 25.05.2020, w woj. lubelskim. Fot, Angelika Tyszczuk

Fot. Angelika Tyszczuk

Wyładowania atmosferyczne zanotowane od godziny 9 w poniedziałek.

Pozostajemy po wschodniej stronie wyżu z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Spływa dzięki temu chłodna masa powietrza. W środkowych warstwach troposfery (500 hPa, 5500 m.n.p.g) obecna jest górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem. Na wysokości izobarycznej temperatura obniżyła się do -26 stopni. Dodatkowo nad Ukrainą ulokowany jest płytki, ale rozległy niż, który szybko się wypełnia.

Sytuacja synoptyczna na dzień 25.05.2020, 12 UTC

Widoczna górna zatoka niżowa nad Polską na początku ostatniego tygodnia maja w środkowych warstwach troposfery. Dzięki niej występuje duży pionowy gradient temperatury, co skutkuje występowaniem niestabilności i rozwojem chmur kłębiasto-deszczowych.

Rozwój konwekcji w chłodnej masie powietrza jest bardzo dobrze widoczny na zobrazowaniach radarowych i zdjęciach satelitarnych wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi.

W poniedziałek występują korzystne warunki do występowania tzw. zalążków trąb powietrznych (ang. funnel cloud).  Powodem takiego stanu rzeczy jest duża wilgotność względna w dolnej troposferze oraz dość spory pionowy gradient temperatury, co przekłada się na występowanie dość sporej wartości energii CAPE w dolnych 2-3 km troposfery. Całkowita energia CAPE w dniu dzisiejszym jest jednak niewielka (osiąga ona na wschodzie i w centrum kraju wartość do ok. 500 J/kg). Dzięki takim warunkom tworzą się bardzo liczne, wolno przemieszczające się i niezorganizowane komórki opadowe dające gdzieniegdzie wyładowania atmosferyczne. Burz jest jednak mniej niż w wczoraj – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

W kolejnych dniach czeka nas kontynuacja chłodnej i wilgotnej aury. Ponownie miejscami pojawią się burze adwekcyjne, niewykluczone są również zalążki trąb powietrznych.