Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 10 września 2022. Polska pod chmurami. Płytki niż, ulewy i burze

Pogoda na 10 września. Opady deszczu, ulewy i burze

Słowem wstępu, pogoda na 10 września będzie zła. To jedno zdanie obrazuje to co wydarzy się w pogodzie nad Polską w najbliższych kilkunastu godzinach. Nie chcę Was oczywiście wyganiać z wpisu. Wręcz przeciwnie, zostańcie proszę i zapoznajcie się z prognozą pogody na dzisiejszy dzień. To nazwanie dzisiejszej pogody po imieniu „zła” spowodowane jest porannym spacerem z psem. Na dworze jest zimno i przenikliwie wilgotno. Na wschodzie kraju pada mżawka, która w minutę powoduje przemoczenie ubrań (o psie nie wspominając). Naprawę „zła” pogoda 😉

Pogoda na 10 września. Sytuacja baryczna
Pogoda na 10 września. Sytuacja baryczna

Dzisiejszego dnia niż Peggy znajduje się już na granicy Polski i Niemiec. Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Dodatkowo na południowy wschód od kraju doszło do rozwoju płytkiego niżu. Ośrodek ten sunie na północ, wzdłuż wschodnich granic kraju i wpłynie dość mocno na pogodę we wschodniej i południowej Polsce. Pogoda na 10 września przyniesie nam mnóstwo opadów atmosferycznych we wspomnianych regionach.

Intensywne opady deszczu w sobotę nad Polską

W związku z niżem Peggy oraz utworzeniem się blisko Polski kolejnego niżu, czeka nas dziś mnóstwo opadów deszczu. O ulewach i załamaniu pogody pisałem we wczorajszej prognozie pogody na weekend. Niestety, prognozy te sprawdzają się na ten moment idealnie. Od samego rana niebo zasnute jest szczelnie chmurami, a w wielu regionach pada deszcz. Lokalnie już od samego rana są to opady bardzo intensywne. Poniżej skan z radaru opadów Awiacja IMGW.

Opady deszczu od rana nad Polską
Pogoda na 10 września. Opady deszczu od rana nad Polską

Centrum płytkiego niżu jest już blisko Polski południowo wschodniej, dlatego tam też opady są obecnie najbardziej intensywne. Mocno pada również w Wielkopolsce, czy Małopolsce. Mamy tu do czynienia zarówno z przelotnymi ulewami, jak i długotrwałymi opadami wielkoskalowymi o dość sporym natężeniu. Podczas gdy obecnie pada na południu, częściowo w centrum i na zachodzie, tak w kolejnych godzinach ta strefa opadów przesuwała będzie się w kierunku północnym. W kolejnych godzinach intensywnych opadów deszczu spodziewajmy się w całej Polsce Wschodniej oraz w centrum kraju.

Po południu solidnie padać zacznie również na północy. Pogoda na 10 września to nie tylko mnóstwo chmur i opady. Prawdziwie jesienną aurę odczuwamy również za sprawą wiatru. Wiatr odczuwalny jest zwłaszcza na wschodzie kraju, tam gdzie na aurę wpływał będzie płytki niż. W połączeniu z padającą mżawką, to właśnie wiatr wpędził mnie na porannym spacerze w nienajlepszy nastrój (ale już mi przeszło 🙂 ). Na wschodzie kraju wiatr w porywach do 40-50 km/h. Na zachodzie wiatr prawie nieodczuwalny.

Pogoda na 10 września. Niskie temperatury

Aura nie rozpieści nas również jeśli chodzi o temperatury powietrza. W większości regionów Polski będzie dziś po prostu chłodno. Temperatury tylko lokalnie przekraczać będą dwadzieścia stopni.

Pogoda na 10 września. Prognoza temperatury dla Polski
Pogoda na 10 września. Prognoza temperatury

W okolicach dwudziestek wskażą dziś termometry na zachodzie kraju. Takie wartości temperatury pojawią się w najcieplejszym momencie dnia, do tego dość lokalnie. Na pozostałym obszarze kraju pogoda na 10 września przyniesie niższe wartości temperatury. W pasie centralnym będzie to 16-18 stopni Celsjusza. Podczas gdy na zachodzie temperatury wskażą „powiedzmy”, że letnią temperaturę, tak na wschodzie pogoda przyniesie dziś jesień, także w termicznym tego słowa znaczeniu. Termometry na wschodzie wskazywały będą dziś w okolicach 14-16 stopni Celsjusza. W połączeniu z wiatrem i wilgotnym powietrzem przebywanie dziś na świeżym powietrzu nie będzie przynosiło nam komfortu termicznego. Ciśnienie atmosferyczne spada, jednak w godzinach popołudniowych ustabilizuje się na poziomie około 1010 hPa. W nocy z soboty na niedzielę ciśnienie zacznie ponownie delikatnie rosnąć.

Podsumowując, pogoda na 10 września nie będzie nas rozpieszczać. Czeka nas dziś mnóstwo chmur i opadów. Lokalnie deszcz padał będzie intensywnie. Do tego sobota przyniesie niskie temperatury powietrza. Tylko lokalnie, na wschodzie termometry wskażą 20 stopni. Na pozostałym obszarze zaledwie 14-18 stopni Celsjusza. Dzisiejszy dzień zapowiada się wyjątkowo jesiennie. Życzę Wam mimo wszystko milej soboty. Lecę po na ciepłą herbatę, a Wam zostawiam pogodę długoterminową na listopad. Zobaczmy co przyniesie nam w pogodzie przełom jesieni i zimy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk