Pogoda na 14 marca 2020 dla Polski. Arktyczne powietrze, opady śniegu na wschodzie. Burze mało prawdopodobne, wystąpi silny wiatr

Pogoda na 14 marca 2020 dla Polski. Arktyczne powietrze, opady śniegu na wschodzie. Niewykluczone burze i silny wiatr. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie.

W sobotę od zachodu zacznie obejmować nas wędrowny wyż o imieniu “HELGE”. Za frontem chłodnym, który w nocy przemieszczał się przez Polskę spływa powietrze arktyczne. Adwekcja chłodu postępuje po wschodniej stronie centrum wyżowego.

Sytuacja synoptyczna na dzień 14.03.2020, 12 UTC

W pierwszy dzień weekendu, w zachodniej części Polski zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane. Natomiast w centrum i na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, początkowo duże i całkowite. Prognozowane są w tej części kraju opady śniegu, miejscami krupy. Zanikać będą one jednak z biegiem godzin. Ryzyko burz we wschodniej Polsce ma być niskie. Temperatura wyniesie od 1°C na wschodzie, w rejonach podgórskich oraz gdzieniegdzie na Pomorzu, około 4°C w centrum, do 6°C na krańcach zachodnich.

Silny wiatr na wschodzie, ostrzega IMGW-PIB

Wiatr słaby i umiarkowany, tylko na wschodzie początkowo jeszcze dość silny, w porywach do 75 km/h, północno-zachodni i północny. Wysoko w Karpatach opady śniegu oraz porywy wiatru do 55 km/h i tam wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne – informuje IMGW-PIB

Najsilniej powieje dziś w centrum i na wschodzie Polski. Z biegiem godzin wiatr będzie słabnąć.

Prognozowany zasięg i typ opadów w sobotę na obszarze Polski przez model SWISS-HD.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę w najcieplejszym momencie dnia.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB