Pogoda na 16 dni dla Polski: Wybuch złotej polskiej jesieni, będzie 25°C, antycyklony przejmą stery nad pogodą

Od kilku dni obserwuje się występowanie strefowej cyrkulacji atmosfery. Naprzemiennie z zachodu na wschód kontynentu europejskiego przemieszczają się układy niskiego ciśnienia przeplatane mobilnymi układami wysokiego ciśnienia. Jeden z takich wyżów barycznych kształtuje pogodę w Polsce w sobotę, a jego centrum ulokowane jest w rejonie Morza Czarnego. Ustępuje on jednak miejsca nasuwającej się zatoce niżowej wraz z frontem chłodnym. W planetarnej warstwie granicznej rozkład pola ciśnienia warunkuje napływ powietrza z południa, nieco wyżej, bo w środkowej troposferze z południowego-zachodu.

W wielu miejscach na obszarze Polski termometry pokazują ponad 20 stopni dane meteomodel.pl

Ciśnienie atmosferyczne spada, jest ono oznaką zbliżającej się zatoki niżowej wraz z frontem chłodny, za którym odbędzie się wymiana masy powietrza na chłodniejszą, tuż za frontem przemieszcza się nieco mniejszy mobilny układ wysokiego ciśnienia o imieniu „VIKTOR”. W dłuższej perspektywie czasu przyczyni się on po krótkotrwałym ochłodzeniu do napływu cieplejszego powietrza z południowego-zachodu.

Dodatkowo już najbliższej nocy nad Polskę nasuną się chmury niżu śródziemnomorskiego, który w niedzielę przykryje spory obszar kraju. Słabe opady spodziewane są jutro m.in na Pomorzu Zachodnim, ale także na Górnym Śląsku przemieszczające się nad Lubelszczyznę, jak i też Podlasie. Miejscami na południu kraju utrzymają się w nocy z niedzieli na poniedziałek, zanikając dopiero nad ranem.

Mało aktywny front wkroczy do Polski w niedzielę, spodziewana sytuacja synoptyczna na dzień 7.10.2018 r. godzina 12 UTC

Prognozowana sytuacja baryczna w okresie od 8.10.2018 r. do 10.10.2018 r. przez model ICON. Widać doskonale, że za frontem chłodnym rozbuduje się rozległy wyż baryczny, natomiast na północny-zachód, zachód od Polski ulokowana będzie górna zatoka niżowe wypełniona chłodem. Doprowadzi to do napływu dużo cieplejszego powietrza polarno-morskiego z południowego-zachodu wprost do naszej części Starego Kontynentu w perspektywie najbliższych kilku dni.

Silna blokada wyżowa

W środkowej troposferze uwidacznia się wpływ górnego klina w polu geopotencjału. Zablokowana zostanie na dłuższy okres czasu strefowa cyrkulacja atmosfery, co skutkować będzie przyjemną aurą na obszarze Polski. Miejscami termometry pokazać mogą nawet 25°C, zwłaszcza na południu i południowym-zachodzie Polski.

Topografia baryczna dla poziomu 500 hPa na drugą połowę przyszłego tygodnia i weekend wskazuje na zablokowanie strefowej cyrkulacji strefowej, sterować pogodą będą u nas pogodne wyże, zatem liczyć możemy na złotą polską jesień.

Spodziewane wartości temperatury maksymalnej przez model GFS od niedzieli do 17 października 2018 r. należy mieć jednak na uwadze, że prognozy powyżej 7 dni w przypadku tej sytuacji barycznej ulegać mogą większym zmianom.

7 października 2018 r.

Poniedziałek z krótkim ochłodzeniem

Coraz cieplej od wtorku

10.10.2018 r.

11.10.2018 r.

12.10

Weekend z przyjemną temperaturą i brakiem opadów. Dominacja silnego wyżu z ciśnieniem blisko Polski 1040 hPa

14.10.2018 r.

15.10.2018 r.

16.10.2018 r.

Stabilne wiązki modelu GFS

Przynajmniej do 18 października utrzyma się wysoka temperatura na obszarze Polski, w ciągu dnia przekraczająca 15°C. W ostatniej dekadzie omawianego miesiąca może nadejść większe ochłodzenie.

Analizując poniższe grafiki dla poszczególnych miast na okres 16 dni należy zwrócić na czarną linię, która jest średnią wiązek i wskazuje na najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Lublin

Gdańsk

Warszawa

Kraków

Poznań

Poznań

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST NA NAJBLIŻSZE DNI TUTAJ