Pogoda na 2 maja 2020 dla Polski. Lokalne burze z gradem, wiatr 70 km/h i maksymalnie 19°C

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem układu niżowego o imieniu “ZLATINA” z centrum nad Skandynawią. Z zachodu na wschód przemieszczać ma się front chłodny. Prognozowane są dziś w wielu miejscach opady deszczu oraz burze. Zarówno przed, jak i też za frontem. Lokalnie towarzyszyć ma im grad. W środkowych warstwach troposfery zalega długa fala górna zbudowana z mocno wychłodzonej masy powietrza. Pomiędzy dolną a środkową troposferą w powietrzu polarnym prognozowany jest stromy gradient temperatury, co prowadzić ma do wystąpienia niestabilności i rozwoju burz.

Sytuacja synoptyczna na dzień 2.05.2020, 12 UTC

Widoczna długa fala górna w środowej troposferze m.i nad Polską.

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie umiarkowane, okresami i miejscami duże. Lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu i burze, nawet z drobnym gradem. W czasie burz opady od 5 mm do 10 mm. Na północy do 15 mm.W Beskidach spadnie deszcz ze śniegiem, natomiast w Tatrach śnieg.

Sobotnie burze przybierać mają formę zarówno pojedynczych komórek burzowych, miejscami struktur wielokomórkowych. Miejscami przechodzenie opadów może prowadzić do wystąpienia podtopień. Pierwsze powstaną około południa, ale najwięcej burz rozwinie się popołudniu. Pod wieczór konwekcja zacznie stopniowo zanikać, ale na zachodzie, północnym-zachodzie kraju istnieje niskie prawdopodobieństwo wyładowań przez całą noc z soboty na niedzielę.

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 2.05.2020 8 CEST do 3.05.2020 8 CEST

IMGW-PIB, silny wiatr w czasie burz, wyraźne ochłodzenie w kraju

Temperatura maksymalna od 15°C na zachodzie do 18°C, 19°C miejscami na wschodzie, chłodniej tylko na Podhalu, około 12°C, oraz nad morzem, 13°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 70 km/h, głównie na północy kraju, południowo-zachodni i zachodni – informuje synoptyk, Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę w Polsce

Prognozowany obszar przelotnych opadów i burz w sobotę na obszarze Polski.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i lokalnych burz tutaj