Pogoda na 23 lutego 2020 dla Polski. Nadejście niebezpiecznego niżu wtórnego „YULIA”. Silny wiatr, opady i burze

Pogoda na 23 lutego 2020 dla Polski. Nadejście niebezpiecznego niżu wtórnego „YULIA”. Silny wiatr, opady i burze. Sprawdź, gdzie pogoda będzie groźna.

Od dłuższego czasu obserwuje się aktywną cyrkulacje strefową, która charakteryzuje się przechodzeniem układów niskiego ciśnienia wraz z frontami z zachodu na wschód Europejskiego Obszaru Synoptycznego przedzielaną okresowo wyżami. W najbliższych kilkunastu godzinach nad Polskę nasunie się znad Niemiec aktywny, wtórny układ niżowy, który od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego w Berlinie otrzymał imię „YULIA”, korzystając z pola dodatniej wirowości cyklonalnej pod postacią prądu strumieniowego będzie się pogłębiał.

Trzeba przyznać, że pojawienie się wtórnego niżu, który będzie się pogłębiał w naszej części Europy nie jest częstym zjawiskiem. Prognozy na niedzielny wieczór i noc z niedzieli na poniedziałek są groźne, lecz w dalszym ciągu występują rozbieżności pomiędzy modelami pogodowymi. Nie wiadomo do końca z jak głębokim niżem będziemy mieć do czynienia, co więcej trudno określić jego dokładną trajektorie.

Prognozowanie niżów wtórnych dla modeli numerycznych, nawet na kilka godzin przed ich wystąpieniem, to duży problem. Groźna wichura, a nawet burze pojawią się zwłaszcza w południowej części Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23.02.2020, 12 UTC

Poranny SIGNIFICANT IMGW-PIB dla Polski doskonale ukazuje położenie frontu polarnego, który rozdziela dwie odmienne fizycznie masy powietrza. To właśnie na froncie polarnym, na obszarze Niemiec powstanie w najbliższych godzinach groźny niż wtórny „YULIA”, jaki wkraczając nad obszar naszego kraju ulegać będzie szybkiej cyklogenezie. Wiele wskazuje, że wykształci on swój własny system frontów atmosferycznych, który przyniesie opady atmosferyczne, natomiast w obrębie frontu chłodnego aktywne burze nawet w formie linii szkwału z porywami wiatru przekraczającymi wieczorem i w nocy z niedzieli na poniedziałek ponad 100 km/h – 120 km/h.

IMGW-PIB

Więcej o niebezpiecznej wichurze prognozowanej przez modele przeczytacie tutaj

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie duże. Prawdopodobne są jednak przejaśnienia. Miejscami wystąpią opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu w górach.

W południowej i zachodniej części Polski prognozowana jest akumulacja opadów do 15-20 mm, natomiast w Karpatach spadnie nawet 15 cm śniegu. Na obszarze Polski prawdopodobne są burze.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

IMGW-PIB ostrzega przed wiatrem

Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, pod koniec dnia na południowym zachodzie do 110 km/h, nad morzem w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. W Tatrach porywy wiatru do 160 km/h, w Sudetach do 180 km/h – informuje IMGW-PIB

Prognozowany obszar burz w okresie od 23.02.2020, godzina 7 czasu lokalnego do 24.02.2020 do 7 czasu lokalnego według Polscy Łowcy Burz

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części niedzielnego dnia

Prognozowany obszar i typ opadów w niedzielę od godzin porannych do wieczora

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i burz tutaj