Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 29 kwietnia 2020. Gwałtowne burze z gradem, wiatr 85 km/h i ulewy do 20 mm. Niewykluczone trąby lądowe w Polsce

W przedostatni dzień kwietnia przyniesie dynamiczną aurę w kraju. Sprawdźmy zatem, co prognozują modele pogodowe na najbliższe godziny dla naszej części Europy.

Dziś nad Polską znajdować będzie się płytki układ niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych. Na dużą uwagę zasługują w środę województwa południowe, południowo-wschodnie i wschodnie. Ta część kraju znajdzie się 29 kwietnia 2020 r. w ciepłym i wilgotnym powietrzu polarno-morskim przed frontem. Modele pogodowe prognozują na wymienionych obszarach rozwój chmur Cumulonimbus, jakie będą mocno uwodnione i aktywne elektrycznie. Inicjacji konwekcji sprzyjać ma m.in bliskość niżu, ale także obecność mechanizmów wspomagających rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Czyli linie zbieżności wiatru, obszarów wznoszenia powietrza na wysokości 700 hPa. W naszej części Europy panować będzie bardzo duży kontrast termiczny. Najchłodniej ma być na północy, natomiast najcieplej na południu, południowym-wschodzie i wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.04.2020, 12 UTC dla Polski

Prognoza pogody na środę według synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego

W dzień na północy, zachodzie i w centrum kraju przewaga zachmurzenia dużego, okresami opady deszczu, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie także burze. W pozostałej części kraju rano rozpogodzenia, później zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm, lokalnie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 8°C do 10°C na północy kraju, około 20°C w centrum, do 24°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni na północy Polski, zachodni i południowo-zachodni w południowej połowie kraju. W burzach prognozowane porywy wiatru do 70 km/h – informuje Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w środę na obszarze Polski. Widoczny duży kontrast termiczny między północnym-zachodem a południowym-wschodem kraju.

Prognozowany obszar opadów i burz. Punkty o wysokiej, na ogół czerwonej odbiciowości to burze.

Warunki w troposferze sprzyjać mają powstawanie chmur Cumulonimbus o pojedynczym, jak i też wielokomórkowym charakterze. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się superkomórek burzowych. W czasie burz opady deszczu od 5 mm do 20 mm, niewykluczone zalania, lokalnie grad od 0,5 cm do 2 cm. Porywy wiatru do 85 km/h. Co więcej prognozowane jest wystąpienie silnych stref konwergencji wiatru dolnego wraz z silniejszym przyspieszaniem prądów wstępujących, co może doprowadzić do pojawiania się lejków kondensacyjnych, czyli zalążków trąb, a niewykluczone, że pojawi się trąba lądowa o niewielkiej sile. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo, ale warto o nim wspomnieć.

Prognozowany obszar burz przez organizacje ESTOFEX

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 29.04.2020, 08 UTC do 30.04.2020 08 UTC

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale największa aktywność burzowa jest prognozowana popołudniu. Zjawiska burzowe zaczną zanikać pod wieczór w Polsce. Głównie we wschodniej połowie kraju.

Ze względu na lokalny charakter burz i pewną ich nieprzewidywalność zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań tutaj.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz