Pogoda na 3 marca 2020. Nawet 16°C na południu. Niż “DIANA” nad Polską, opady i burze

Pogoda na 3 marca 2020. Nawet 16°C na południu. Niż “DIANA” nad Polską, opady i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie we wtorek.

We wtorek Polska znajduje się pod wpływem niżu o imieniu “DIANA I”, który przemieszczać będzie się z południa na północ naszego kraju. Centrum układu niżowego w drugiej części dnia znajdzie nad zachodnią częścią RP. Po wschodniej stronie niżu postępować będzie napływ bardzo ciepłego powietrza z południa. Najwyższa temperatura jest prognozowana we wtorek na południu, centrum i wschodzie, najchłodniej ma być na zachodzie. W naszej części Europy zaznaczy się układ frontów związany z układem niżowym “DIANA I”.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 3.03.2020, 06 UTC

IMGW-PIB

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.03.2020, 12 UTC

We wtorek na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią opady deszczu, natomiast w Tatrach i Sudetach również śniegu. W północnej części kraju natężenie opadów umiarkowane, okresowo silne. Niewykluczone są burze w woj. dolnośląskim, śląskim. Zagrzmieć może także w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej oraz na Kujawach. Mogą być to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Szczególnie w drugiej części dnia. Prawdopodobieństwo powstania burz wynosi około 15%.

Temperatura wyniesie 5°C w zachodniej części Polski. W najcieplejszym momencie dnia termometry w centrum pokażą nawet 12°C , na południu w obszarze oddziaływania fenu nawet 16°C. We wschodniej połowie kraju do 13°C.

Prognozowana temperatura w drugiej części dnia przez modele dla Polski

Prognozowane zachmurzenie i obszar opadów we wtorek według modelu SWISS-HD

Prognozowane sumy opadów od wtorku do godzin porannych w środę według modelu SWISS-HD. Najwięcej deszczu spadnie na zachodzie i północy polski