Pogoda na 4 stycznia 2020 dla Polski. Adwekcja arktycznego powietrza. Nawet -36°C na 500 hPa. Opady mieszane, śnieg i burze

Pogoda na 4 stycznia 2020 dla Polski. Adwekcja arktycznego powietrza. Nawet -36°C na 500 hPa. Opady mieszane, śnieg i burze. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w pierwszy dzień weekendu.

W weekend pogoda będzie dynamiczna. Do naszego kraju na krótki okres czasu spłynie powietrze arktyczne, morskie. Przejściowo znajdziemy się pod wpływem długiej fali planetarnej. Jednak już w niedzielę cała Polska będzie w zasięgu silnego układu wysokiego ciśnienia, który zapewni w wielu miejscach naszego kraju pogodną aurę. Tylko na wschodzie i w Karpatach prawdopodobne opady śniegu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.01.2020, 12 UTC

IMGW, ostrzega

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu. Na Podkarpaciu początkowo możliwe opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. W Sudetach i Tatrach opady śniegu i tam przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura maksymalna od 0°C na Podhalu i 2°C, 3°C na wschodzie oraz w kotlinach sudeckich do 5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem także silny (od 40 km/h do 55 km/h), w porywach do 70 km/h, na Dolnym Śląsku do 80 km/h, a nad morzem do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach wiatr w porywach do 100 km/h, w Sudetach do 140 km/h, powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Nie bez powodu wymieniliśmy w nagłówku temperaturę na poziomie 500 hPa, czyli 5500 metrów nad poziomem gruntu. Z powodu nasunięcia się długiej fali planetarnej zbudowanej z arktycznej masy powietrza dojdzie do rozwoju chmur Cumulonimbus za frontem chłodnym. Spowodowane ma to być stromym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Chmury Cb przynosić będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Punktowo możliwe są nawet wyładowania atmosferyczne, szczególnie późnym popołudniem oraz wieczorem w sobotę i w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę w północnej części Polski.

Prognozowana temperatura powietrza w sobotę, model SWISS-HD

Prognozowany obszar opadów, ich typ oraz zachmurzenie w sobotę według modelu SWISS-HD