Pogoda na 5 dni. Burze i groźna pogoda w kraju. Wysokie temperatury. Lato w maju w pełni

W weekend aura zmieniła nam się dość mocno. Ciepło zrobiło się już praktycznie w całej Polsce. Do tego Polska dostała się pod wpływ niżu z zachodu, przez co aura zrobiła się bardziej dynamiczna. Jak co poniedziałek, sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na 5 dni (plus przyszły weekend gratis). Zdradzę, że przez nami burze i lokalnie niebezpieczna aura. Zapraszam na prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Pierwsza połowa maja w długich okresach zapewniła nam wyżową, spokojną aurę. Obecnie sytuacja zmieniła się. Dostaliśmy się pod wpływ niżów z zachodu Europy. Pogoda stała się bardziej dynamiczna. Spójrzmy na mapę synoptyczną.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Widzimy tu obszar obniżonego ciśnienia rozciągający się od Islandii, przez Wyspy Brytyjskie, całą zachodnią, centralną i w większości południową Europę. Wyże znajdują się daleko na zachód od Europy oraz na wschodzie Europy. Dla nas jednak najważniejszą informacją, że pogoda na 5 dni kształtowana będzie przez niże, które przemieszczały będą się przez nasz region. Powyżej pokazałem mapę na poniedziałek 20 maja. Teraz czas na mapę z środka tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Groźne prognozy na środek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Groźne prognozy na środek tygodnia

Mapę tę pokazuję nie bez powodu, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w środę pogoda w Polsce i w regionie stanie się groźna. Blisko Polski znajdzie się niż. Ponieważ będzie to ośrodek aktywny, zjawiska pogodowe będą w regionie groźne. Z niżem związane będą aktywne fronty atmosferyczne. W związku z tym warunki do formowania się burz będą bardzo dobre. Zapraszam na szczegóły.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Liczne, lokalnie groźne burze

W naturalny sposób przeszliśmy od sytuacji synoptycznej do licznych burz i opadów jakie przed nami. Ponieważ przez cały tydzień znajdowali będziemy się pod wpływem niżów, pogoda na 5 dni będzie dynamiczna i groźna. Najlepiej będzie jak zerkniemy na animację prognoz opadów na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni przyniesie nam dużo burz

Niże „kręciły” będą się w regionie przez niemal cały tydzień. Dlatego też opadów i burz nie zabraknie. Zjawiska konwekcyjne pojawią się w kraju już w poniedziałek. We wtorek pogoda powinna nieco się uspokoić. Jednak to chwilowe uspokojenie, ponieważ w środę z południa dotrze do nas aktywny niż z systemem frontów atmosferycznych. Na froncie dojdzie prawdopodobnie do zafalowania, dlatego zjawiska burzowe mogą być w środę dość groźne.

Pogoda na 5 dni. Groźne burze w Polsce w środku tygodnia
Pogoda na 5 dni. Groźne burze w środku tygodnia w Polsce

Na tą chwilę modele pogodowe widzą najsilniejsze burze w środę w południowej połowie kraju. Jednak do tego terminu jeszcze kilka aktualizacji modeli. Wszystko zależy, w jakich godzinach niż z systemem frontów przemieszczał będzie się nad Polską. Ponieważ niż zostanie z nami również na czwartek, ten dzień również przyniesie dużo opadów i burz w kraju. Burze i opady deszczu pozostaną z nami również na weekend, choć obecne prognozy pokazują, że nie będą to już zjawiska tak silne, jak w środku tygodnia. Przeczytaj również: Burze i nawałnice w Polsce przez cały tydzień

Wysokie, letnie temperatury w tym tygodniu

Zanim o temperaturach, słów kilka o wietrze. Pogoda na 5 dni przyniesie nam odpoczynek od silnego wiatru, jaki dokuczał nam w tamtym tygodniu i przez część weekendu. Poniedziałek i wtorek z ledwo odczuwalnym wiatrem. Mocniej w kraju powieje w środę i czwartek, jednak również będą to porywy maksymalnie do 60-70 km/h.

Silniejszy wiatr w środku tygodnia w Polsce
Silniejszy wiatr w Polsce w środku tygodnia

Pod koniec tygodnia i w przyszły weekend wiatr znów się uspokoi. Oczywiście, podczas przechodzenia burz wiatr lokalnie może osiągać większą siłę. Lokalnie, w burzach wiać może w Polsce do 80-90 km/h. Jednak to tylko w przypadku przechodzenia najsilniejszych burz. Tak silny wiatr możliwy jest tylko lokalnie. Widzimy więc, że wiatr nie będzie wpływał w dużym stopni na temperaturę w Polsce. A temperatury to pogoda na 5 dni przyniesie nam iście letnie.

Pogoda na 5 dni przyniesie wysokie temperatury w Polsce
Pogoda na 5 dni przyniesie nam wysokie temperatury w Polsce

Powyżej mapa z prognozą temperatury na wtorek 21 maja. W zasadzie podobna mapa dotyczy każdego dnia w rozpoczynającym się tygodniu w Polsce. Tylko w środę, w kraju może być nieco chłodniej (w okolicach 20-22 stopni), ponieważ w wielu regionach słońce przykryją chmury burzowe. Pod koniec tygodnia i w przyszły weekend bardzo ciepłe masy powietrza zaczną wracać do nas ze wschodu. Kto wie, może w tym tygodniu zaliczymy upał nad Polską? Tak czy inaczej, życzę Wam udanego tygodnia.