Pogoda na 5 dni dla Polski. Spadnie śnieg i deszcz marznący. Potem silne ocieplenie

We wtorek, 8 grudnia 2020 Polska znajduje się pomiędzy niżami ulokowanymi na zachodzie i południu Starego Kontynentu a silnym wyżem rosyjskim z centrum na wschód od Moskwy. We wschodniej części Polski zaznacza się chłodna masa kontynentalna. Natomiast na południu i zachodzie znajduje się cieplejsza masa z południowej Europy. Przez nasz kraj przebiega strefa mało aktywnego frontu atmosferycznego. Miejscami w centrum utrzymują się opady marznące.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8.12.2020, 12 UTC

We wtorek i środę nie dostrzeżemy w prognozach większych zmian. Nadal utrzymywać będzie się podział między wpływami wschodniego wyżu i niżów z zachodu, więc tez nie oczekujemy większych zamian ciśnienia. Można jedynie zauważyć, że od środy zmniejszać się będzie różnica ciśnienia, a tym samym nieco osłabnie południowo-wschodni wiatr, potęgujący wyraźnie odczucie chłodu . Mroźne powietrze z południowego wschodu obejmować będzie jutro i we czwartek obszar całego kraju, również regiony południowe, wystąpią słabe opady śniegu. 

Prognoza temperatury powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek.

W wielu miejscach zachmurzenie będzie duże i całkowite. Jedynie na południu i południowym-zachodzie oraz zachodzie możliwe większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na północy, centrum i wschodzie lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie do godzin południowych w centrum kraju możliwe opady marznące.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie będzie w wielu miejscach duże, gdzieniegdzie całkowite z przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu. Na Mazowszu, woj. lubelskim oraz Podlaskim i na Mazurach możliwe zanikające z biegiem nocy słabe opady śniegu.

W nocy z wtorku na środę przymrozki obejmą przeważający obszar Polski. Wolne od nich będą tylko krańce zachodnie i północno-zachodnie. Wiatr z sektora południowo-wschodniego potęgować ma odczucie chłodu.

We środę Polska znajdzie się pomiędzy niżami nad Europą Zachodnią i Południową a silnym wyżem znad Federacji Rosyjskiej. Z południowego-wschodu napływać ma chłodna masa polarnokontynentalna.

Sytuacja synoptyczna na dzień 9.12.2020, 12 UTC

Modele są zgodne, że ujemna temperatura obejmie przeważający obszar kraju. Dodatnia temperatura głównie na północnym-zachodzie oraz miejscami na południu Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite. Głównie na południu i zachodzie możliwe są rozpogodzenia. Wiatr z południowego-wschodu będzie słabszy niż we wtorek, ale w dalszym ciągu potęgować ma odczucie chłodu, dlatego temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa od temperatury powietrza. Opady śniegu są najbardziej prawdopodobne na Suwalszczyźnie oraz na Mazurach.

W nocy ze środy na czwartek nasza część Europy pozostanie pomiędzy niżami znad Europy Zachodniej i Południowej a silnym wyżem znad Rosji. Coraz większy wpływ na pogodę zacznie mieć jednak niż przemieszczający się z południa Starego Kontynentu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.12.2020, 00 UTC

Noc z 9/10 grudnia 2020 przynieść może przymrozki w całym kraju. Miejscami wartości mogą być niższe od ukazanych.

Zachmurzenie będzie przeważanie duże i całkowite. Miejscami na wschodzie, południowym-wschodzie i w centrum możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Od południa nad ranem w czwartek nasuwać zaczną się opady związane z niżem i frontem okluzji.

W czwartek z południa na północ przemieszczać ma się niewielki niż wraz z frontem okluzji. Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite. Na wschodzie, południu i w centrum oraz północy możliwe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami prawdopodobne opady marznące powodujące gołoledź.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.12.2020, 12 UTC

Miejscami utworzy się cienka pokrywa śnieżna. Na drogach i chodnikach w południowej, wschodniej i centralnej części Polski zrobi się niebezpiecznie ślisko.

Na przeważającym obszarze Polski utrzyma się ujemna temperatura. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich i południowych w ciągu dnia temperatura może wzrosnąć do wartości dodatnich.

Noc z czwartku na piątek z zachmurzeniem duży i całkowitym. Zanikać zaczną stopniowo opady marznące i śniegu. Nie wszędzie temperatura będzie ujemna, co ilustruje grafika poniżej.

W piątek Polska pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Blisko naszego kraju przebiegać ma granica frontu ciepłego, za którym do Polski zacznie napływać cieplejsza masa powietrza. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju możliwe są opady deszczu. Zachmurzenie będzie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami i krótkotrwałymi rozpogodzeniami.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.12.2020, 12 UTC

W weekend dalej warunki pogodowe typowe dla przedzimia. Ujemna temperatura w ciągu dnia tylko na wschodzie i północnym-wschodzie i tam też wartości mają być typowe dla termicznej zimy. Miejscami nie można wykluczyć słabych opadów śniegu, ale na atak zimy i dwucyfrowych mrozów nie zanosi się do końca tygodnia. Zbliżone warunki pogodowe mają występować na początku przyszłego tygodnia. Na zachodzie temperatura wzrośnie nawet powyżej 7 stopni. Utrzyma się podział na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód, północny-wschód.