Pogoda na 5 maja 2020 dla Polski. Śnieg w górach. Ulewne opady deszczu, lokalne burze z gradem

W całym kraju we wtorek wystąpią opady deszczu. Niewykluczone są także lokalne burze zwłaszcza na zachodzie i północnym-wschodzie.

Od centrum na wschód kraju będzie przemieszczać się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Do zachodniej i centralnej części kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarno-morskie. W środkowych i górnych warstwach troposfery zacznie się proces odcinania i powstanie tzw. kropla chłodu, co doprowadzi do uformowania się górnego niżu. W tym czasie na wysokości izobarycznej 500 hPa temperatura wyniesie -30°C, natomiast izoterma zero stopni znajdzie się zaledwie 1 km n.p.g. Duży pionowy gradient temperatury doprowadzi do wystąpienia niestabilności. Dlatego prognozowane są liczne ośrodki konwekcyjne. Na ogół słabo rozbudowane w pionie. Przepływ mas powietrza i ścinania pionowe wiatru ma być słabe, co nie będzie sprzyjać lepszej organizacji chmur Cumulonimbus. Ze względu na nisko położoną izotermę zero możliwe są opady drobnego gradu i krupy, natomiast w górach i na obszarach podgórskich śniegu i deszczu ze śniegiem.

Widoczny proces odcinania w środkowej troposferze w naszej części Europy.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 5.05.2020, 06 UTC

Kolejna strefa burz jest prognozowana na północnym-wschodzie Polski. Zjawiska burzowe mogą rozwinąć się tutaj w obrębie frontu chłodnego. W strefie frontu atmosferycznego prognozowane jest wymuszanie ruchów wstępujących, pojawią się strefy konwergencji wiatru. W czasie burz opady deszczu do 15 mm, lokalnie wiatr do 65 km/h.

Na przeważającym obszarze Polski będzie dziś zachmurzenie duże, w wielu miejscach o poranku występują rozpogodzenia. W południowej, wschodniej i centralnej części kraju są prognozowane opady deszczu. Natomiast w polskich górach śniegu. W zachodniej i północno-wschodniej części kraju prawdopodobne burze. Najwięcej deszczu spadnie na wschodzie i południowym-wschodzie od 5 mm do 15 mm. W Sudetach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm, wysoko w Tatrach do 10 cm.

Pogoda. Niska temperatura, adwekcja chłodniejszego powietrza informuje IMGW-PIB

Temperatura maksymalna od 11°C na północnym zachodzie do 16°C, 18°C na krańcach wschodnich, chłodniej na terenach podgórskich i miejscami nad morzem: od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h na południowym zachodzie, przeważnie północno-zachodni i zachodni – informuje Małgorzata Tomczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia we wtorek na obszarze Polski.

Prognozowana zachmurzenie i obszar oraz typ opadów we wtorek na obszarze Polski.

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i chmur tutaj