Pogoda na 6 maja 2020 dla Polski. 15 cm śniegu w Tatrach, opady wielkoskalowe i burze

W środę Polska znajduje pomiędzy niżem znad pogranicza białorusko=rosyjskiego a wyżem znad zachodniej Europy. Napływa chłodna masa polarno-morska. Przez nasz kraj przechodzi front okluzji przynoszący opady deszczu, Prawdopodobne są na pograniczu zachmurzenia frontowego słabe burze. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo.

Sytuacja synoptyczna na dzień 6.05.2020, 12 UTC

W środę na południowym-wschodzie i wschodzie kraju zachmurzenie duże, okresami całkowite. Prognozowane są opady jednostajne związane z obecnością frontu zokludowanego. Natomiast na obszarach podgórskich i górskich również deszczu ze śniegiem i śniegu. Opady przeważnie o natężeniu umiarkowanym. Wysokość opadów wyniesie od 15 mm do 25 mm. Najwięcej deszczu spadnie na Podkarpaciu, Małopolsce oraz na Śląsku. Wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm. W centrum i miejscami na wschodzie prawdopodobne słabe burze. W pasie od Mazur po Dolny Śląsk zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, wysoko w Sudetach śniegu. 

Pogoda. IMGW-PIB informuje, niskie temperatury i silny wiatr. W górach nawet 100 km/h

Na północnym zachodzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna od 7°C, 10°C na południowym wschodzie i nad samym morzem do 14°C w centrum i 16°C miejscami na zachodzie. Chłodniej w dolinach karpackich: od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, w rejonach podgórskich Karpat do 70 km/h, przeważnie północno-zachodni. W szczytowych partiach gór wiatr w porywach do 100 km/h w Sudetach i 90 km/h w Karpatach, powodować będzie zamiecie i zawieje śnieżne – informuje Piotr Ojczyński, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w środę przez model ECMWF.

Prognozowane zachmurzenie, obszar i typ opadów w Polsce w środę

Aktualne położenie opadów i burz tutaj