14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 7 dni. Nadejdzie ochłodzenie i mróz. Możliwy śnieg

Pogoda długoterminowa 7 dni dla Polski

Przed nami ciekawy tydzień w pogodzie. Od bardzo ciepłych dni to ochłodzenie, przymrozków po prawdopodobne opady śniegu w przyszły weekend.

Dość ciepły początek tygodnia. Wysokie temperatury na zachodzie Polski

Pierwsze dni nadchodzącego tygodnia to pogoda typowa dla strefowej cyrkulacji powietrza i dominacji Atlantyku w pogodzie w Europie Centralnej. Czekają nas dość wysokie temperatury na zachodzie Polski. Do środy włącznie na zachodzie Polski czekają nas temperatury sięgające w najcieplejszym momencie dnia nawet 12-14 stopni Celsjusza.

Temperatura poniedziałek

Temperatury w Polsce we wtorek
Temperatury środa

W poniedziałek wg. prognoza przez kraj przechodził będzie front atmosferyczny. Przyniesie on opady deszczu przed południem na zachodzie kraju. Z każdą godziną strefa opadów przesuwała będzie się na wschód, by po południu i wieczorem deszcz padał już na wschodzie Polski. We wtorek mniej opadów, a opady jak pojawią się w Polsce centralnej, północnej i wschodniej to będą miały charakter przelotny. Dopiero we wtorek wieczór z zachodu do Polski wkroczy front atmosferyczny z silniejszymi opadami deszczu. W środę opady powinny już zanikać. Większe szanse na deszcz w środę mają mieszkańcy Polski wschodniej.

Pogoda w czwartek pod znakiem kolejnego frontu. Ciepło, lecz deszczowo

Czwartek będzie kolejnym dniem, w którym pogodę kształtował będzie front atmosferyczny związany z niżem atlantyckim. Przez kraj od rana z zachodu na wschód przechodziła będzie strefa frontowa przynosząc silniejszy wiatr oraz umiarkowane opady deszczu.

Temperatura w piątek

W czwartek nadal ciepło w Polsce zachodniej. Obserwując mapy z prognozą temperatur widać, że tuż za naszą wschodnią granicą zalegały będą już chłodne masy powietrza. Mróz czaił się będzie blisko Polski, a modele numeryczne wciąż mają problem z określeniem jak daleko sięgnie adwekcja chłodnych mas powietrza. Stąd poniższa prognoza na przyszły weekend nie może być traktowana jako pewna. Jednak spływ chłodu do Polski wschodniej, nocne przymrozki oraz śnieg w górach jest raczej pewny.

Od piątku ochłodzenie. Przymrozki, a w górach mróz i śnieg

Już w czwartek za wschodnią granicą Polski widać spływ chłodnych mas powietrza z północy i wschodu kontynentu. Już w nocy z piątku na sobotę w Polsce wschodniej oraz na obszarach górskich temperatury spaść mogą poniżej zera. Przygruntowe przymrozki są niemal pewne poczynają od piątkowego poranka przez kolejne poranki aż do niedzieli.

Przymrozki w Polsce

Wiele wskazuje na to, że przyszły weekend to nie tylko poranne przymrozki. Chłodno będzie również za dnia. W Polsce wschodniej temperatury w dzień mogą nie przekraczać 4-6 stopni. W Polsce spadnie również śnieg. Co prawda najnowsze wyliczenie modeli numerycznych wycofały nieco możliwość opadów śniegu na nizinach, jednak w górach i na obszarach podgórskich śnieg w przyszły weekend najprawdopodobniej spadnie. Co do opadów śniegu na nizinach, wszystko zależy od tego z jak silną adwekcją chłodu będziemy mieli do czynienia. Jeśli chłodne masy powietrza zawędrują dalej na zachód niż widzą to obecnie modele, to śnieg na wschodzie Polski wcale nie jest w przyszły weekend wykluczony. Skłaniamy się jednak ku wersji, że mróz możliwy jest tylko w najwyższych partiach polskich gór, a opady śniegu ogranicza się głównie do obszarów powyżej 800-1000 m.n.p.m.

*wszelkie mapy pogodowe dostępne są na stronie Meteologix i korzystają z wyliczeń modelu ICON i GFS.