Pogoda na dziś, 1 maja 2020 dla Polski. Burze z gradem, niewykluczone zalania w kraju

W pierwszy dzień maja nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia o imieniu “ZLATINA”, którego centrum znajdzie się nad wodami Morza Północnego. Polska będzie w strefie frontów atmosferycznych. Szczególnie istotny pod kątem rozwoju chmur burzowych ma być front pofalowany rozciągający się z południe przez centrum aż po północ. Wzdłuż niego przemieszczać ma się niewielki niż, który może wspomóc rozwój burz. Burze wystąpią również za frontem na zachodzie i południowym-zachodzie, gdzie spodziewane są w chłodniejszej masie powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 1.05.2020, 12 UTC

Na przeważającym obszarze Polski będzie dziś zachmurzenie duże, okresami i miejscami całkowite. Prognozowane są w wielu miejscach naszego kraju przelotne opady deszczu. Największe prawdopodobieństwo pojawienia się burz ma być w pasie od woj. pomorskiego przez Kujawy aż po Mazowsze. Podkarpacie i Lubelszczyznę. Możliwe są one już około południa, w czasie burz punktowa akumulacja opadów od 5 mm do 30 mm, co może prowadzić do zalań. Niewykluczony drobny grad. Mając na uwadze niski poziom kondensacji, pojawienie się silniejszych stref konwergencji wiatru dolnego i przemieszczanie się płytkiego niżu, nie można wykluczyć powstania zalążków trąb powietrznych, a nawet trąby lądowej o niewielkiej sile. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo.

Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe. Niewykluczone jest powstanie superkomórek burzowych. Burze przemieszczać mają się na ogół z południa na północ, północny-wschód.

Pogoda. Wysoka temperatura, wiatr do 70 km/h, informuje IMGW-PIB

Temperatura maksymalna na zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat od 12°C do 18°C, a na pozostałym obszarze od 17°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. Wysoko w górach i w czasie burz porywy wiatru do 70 km/h – informuje Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Prognozowany obszar burz w ciągu najbliższych 24 godzin. Najgroźniej może w pasie od Ziemi Świętokrzyskiej przez Mazowsze i częściowo wschodnią część Ziemi Łódzkiej. Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w piątek według modelu ECMWF

Aktualna temperatura w Polsce tutaj

Położenie opadów i chmur oraz lokalnych burz tutaj