Pogoda na dziś, 18 czerwca 2020 dla Polski. Gwałtowne burze, zalania, gradobicia, a nawet trąby powietrzne

Dziś czeka nas ponownie kontynuacja burzowej aury na obszarze Polski. Miejscami zjawiska burzowe ponownie spowodują szkody w postaci zalań, zniszczeń wiatrowych oraz gradobicia. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się 1-2 przypadków trąb powietrznych, które nie będą związane z mezocyklonem.

Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane za ostatnie 24 godziny. Dziś strefa najgroźniejszych burz wystąpi na zachodzie i południu kraju, ale lokalnie zagrzmi w całym kraju.

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie umiarkowane oraz duże. W wielu regionach kraju wystąpią przelotne opady deszczu, a nawet burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 40 mm. W godzinach porannych miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 metrów zanikające z biegiem godzin.

W wielu regionach już od godzin porannych mogą tworzyć się burze, mając na uwadze zaleganie chwiejnego powietrza, brak warstw hamujących i niski poziom kondensacji. Większa aktywność burzowa jest spodziewana w godzinach południowych/popołudniowych.

Prognozowany zasięg opadów, zachmurzenia oraz burz. W niemal całym kraju może dziś punktowo zagrzmieć. Najgroźniej będzie na południu Polski.

Temperatura wyniesie dziś od 18°C do 22°C nad morzem oraz w rejonach podgórskich i od 23°C do 28°C na pozostałym obszarze Polski. Wiatr przeważnie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich, na zachodzie kraju skręcający na północny i zachodni, w czasie burz w porywach do 70 km/h, lokalnie 90 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w czwartek.

Rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami nie ulega diametralnej zmianie. W naszej części Starego Kontynentu zaznacza się słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia. Ze wschodu, południowego-wschodu dociera do nas bardzo ciepła i wilgotna masa polarna, w której powstają burze. Intruzja suchszego powietrza zaznaczy się tylko na północnym-wschodzie. Inicjacji burz w wielu regionach Polski sprzyjać ma obecność stref zbieżności wiatru dolnego i bliskość niżu na południu kraju.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.06.2020, 12 UTC

Prędkość wiatru na północy i wschodzie będzie niewielka do umiarkowanej przeważnie od od 5 m/s do 15 m/s na 700 hPa, natomiast na południu Polski, a więc w pobliżu ośrodka niżu słaba. Ścinanie wiatru będzie słabe (w warstwie 0-6 km przeważnie do 5 m/s, jedynie na północnym zachodzie nieco większe, do około 10 m/s).

Przeważnie tworzyć będą się pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Najgroźniejsze burze możliwe są na południu Polski, ale zagrzmieć może w całym kraju.

Prognozowany obszar burz przez Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz

W ciągu okresu ważności prognozy w tej części kraju prognozuje się CAPE na poziomie 1000-1500 J/kg, słabe warunki kinematyczne i strefy zbieżności wiatru. Wartość PW osiągnie ok. 34-38 mm, a warstwa graniczna będzie mocno nasycona wilgocią. W takich warunkach, zwłaszcza w górach i na terenach podgórskich, mogą tworzyć się stacjonarne i lokalnie dość trwałe, rozrastające się od północy i wschodu komórki burzowe (tworzące nieraz klastry) przynoszące nawalne i długotrwałe konwekcyjne opady deszczu. W związku z ryzykiem wystąpienia kilku znacznych powodzi błyskawicznych, dla części omawianego obszaru zostaje wydany stopień 2. zagrożenia, a dla pozostałej części stopień 1. zagrożenia. Innymi groźnymi zjawiskami konwekcyjnymi mogącymi tworzyć się na tym obszarze mogą być słabe trąby powietrzne nie związane z mezocyklonami (maksymalnie kilka przypadków). Nie wyklucza się silniejszego wiatru (do 70 km/h w porywach) oraz drobnego gradu. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo zanikać, ale mogą po nich pozostać strefy dość silnych opadów z zachmurzenia warstwowego – informuje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Im dalej na północny wschód, tym konwekcja powinna mieć tryb bardziej izolowany, a jej inicjacja będzie następowała w późniejszej porze dnia. Prognozowany jest CAPE o wartości ok. 1500-2000 J/kg, duże nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej, PW na poziomie 30-36 mm. Sucha masa powietrza napływająca do środkowej części troposfery znacząco podniesie potencjał do występowania punktowo silnych (do ok. 80-90 km/h) porywów wiatru mogących powodować szkody. Większy niż to było w środę pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze zwiększy ryzyko występowania opadów dużego gradu w najsilniejszych komórkach burzowych. Jego prognozowana maksymalna średnica to 3 cm. Wolny ruch komórek burzowych może być przyczyną lokalnych podtopień związanych z dużymi sumami opadowymi. Najwięcej silnych burz o charakterze pulsacyjnym wystąpi na południowy zachód od linii Lublin – Warszawa – Toruń – Gdańsk, choć również na północnym wschodzie późnym popołudniem i wieczorem mogą rozwinąć się dość silne komórki tworzące nieraz większe klastry burzowe i dające niebezpieczne, punktowe zjawiska. Z tego względu stopień 1. zagrożenia zostaje wydany dla całego omawianego obszaru. W pasie od woj. podkarpackiego przez centrum kraju po woj. pomorskie nie można wykluczyć rozwoju 1-2 układów MCS, a także 2-3 słabych trąb powietrznych. Późnym wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabły – dodaje Artur Surowiecki z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

POŁOŻENIE BURZ MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ