Pogoda na dziś, 18 lipca 2020 dla Polski. Gorący dzień, prawie upał. Wystąpią niebezpieczne burze

Centrum górnego niżu ulokuje się jeszcze bardziej na południe od Polski. Znajdzie się nad północną częścią Półwyspu Bałkańskiego. Zaciągać ma on do naszej części Starego Kontynentu bardzo ciepłą i wilgotną masę powietrza z południowego-wschodu, czyli znad Morza Czarnego. W przyziemnym polu ciśnienia, znajdziemy się w słabogradientowym obszarze, dlatego różnica ciśnienia i zmienność pogody nie będzie duża. Już od godzin południowych na południu i wschodzie prognozowane są burze, których z biegiem dnia będzie przybywać w wielu miejscach Polski. Prawdopodobnie nie zagrzmi tylko na północy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.07.2020, 12 UTC

Widoczny górny niż nad południową Europą, który sprowadzać ma do naszej części Europy bardzo ciepłe masy powietrza z rejonu Morza Czarnego.

W pierwszy dzień weekendu na północnym wschodzie i we wschodniej części wybrzeża pogodnie i bez opadów. Natomiast na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane oraz duże, głównie w województwach południowych przeważnie duże. Przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów do 40 mm, a od Górnego Śląska po Podkarpacie do 60-70 mm, szczególnie na terenach podgórskich. Termometry pokażą od 19°C do 22°C na terenach podgórskich i wybrzeżu do 26°C w centrum kraju i 28°C na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami burze spowodują podtopienia. Niebezpiecznie będzie również w polskich górach, dlatego odradzamy wędrówek w wyższe partie gór, gdyż burze mogą tam pojawić się najwcześniej. Nawet w godzinach przedpołudniowych.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w sobotę na obszarze Polski.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Prognozowany zasięg chmur oraz opadów i burz w sobotę na obszarze Polski.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ