Pogoda na dziś, 22 czerwca 2020 dla Polski. Zalewające burze, ryzyko dużych szkód oraz trąby powietrznej

Polska w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem niżu znad Morza Czarnego. W pasie od północy przez centrum po południ zalegać ma strefa frontu atmosferycznego. Zachodnia część RP będzie w chłodniejszej i bardziej stabilnej masie powietrza znad Atlantyku.

Dziś zachmurzenie przeważnie umiarkowane oraz duże. Występować będą w wielu regionach Polski przelotne opady deszczu, natomiast we wschodniej i centralnej oraz południowej Polsce również burze.

W czasie burz prognozowane są opady deszczu o większym natężeniu od 10 mm do 60 mm, punktowo 70 mm prowadzące do podtopień.

Prognozowany obszar burz i opadów w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Termometry pokażą w poniedziałek od 19°C, 20°C w południowej części Polski, nieco cieplej na Pomorzu, gdzie będzie 21°C, 22°C. Najwyższa temperatura jest prognozowana wschodzie, gdzie termometry wskażą od 25°C do 28°C. Najniższe wartości nad morzem i w kotlinach górskich, od 16°C do 18°C. Wiatr na ogół umiarkowany, natomiast nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w poniedziałek

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.06.2020, 12 UTC

Dziś burze będą rozwijać się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Nie zaznaczą się wyraźne pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Dlatego nie będą one trwałe i dobrze zorganizowane.

Masa napływająca z rejonu Morza Czarnego charakteryzuje się dużą wilgotnością, dlatego głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień.

Duża akumulacja wilgoci wzdłuż strefy zbieżności wiatru dolnego spowoduje rozwój chmur burzowych typu Cumulonimbus. Inicjacja burz prognozowana jest pasie od Małopolski przez Ziemię Świętokrzyską aż po Mazowsze dalej na północ. Przepływ będzie niemal równoległy do strefy konwergencji wiatru, co skutkować ma powstawaniem dużych sum opadów.

Opady gradu nie będą częste i nie przekroczą 2,5 cm, większym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień. Incydentalnie porywy wiatru do 80 km/h – 90 km/h. Istnieje ryzyko lejków kondensacyjnych, a nawet możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

Zjawiska burzowe mogą zacząć się rozwijać już od godzin porannych, większa aktywność burzowa jest prognozowana około południa i popołudniu. Burze będą się przemieszczać z północy i północnego wschodu na południe i południowy zachód. Z biegiem godzin wieczorem i w nocy aktywność burz będzie ograniczana coraz bardziej do wschodnich terenów kraju.

Prognozowany obszar opadów i burz oraz zachmurzenia w poniedziałek.

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ TUTAJ