Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś, 21 czerwca 2020. Niszczące burze, niebezpieczne opady powodujące podtopienia. Ryzyko trąby powietrznej


Dziś Polska pozostaje w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia. Zaznacza się wpływ niżu znad Morza Czarnego. Dodatkowo w naszej części Europy zaznacza się strefa frontu ciepłego związana z niżem czarnomorskim. Nad przeważający obszar kraju napływa masa z południowego-wschodu o dużej wilgotności. Tylko na zachodzie obecna będzie suchsza i stabilna masa polarno-morska znad Atlantyku.

Sytuacja synoptyczna na dzień 21.06.2020, 12 UTC

Najwięcej chmur będzie dziś we wschodniej części kraju. Prognozowana jest zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Wystąpią przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem i ulewnymi opadami deszczu. Wysokość opadów w czasie burz od 30 mm do 60 mm. W południowej połowie kraju zachmurzenie duże, okresami całkowite. Wystąpią silne opady deszczu zarówno pochodzenia jednostajnego i konwekcyjnego. Możliwy wzrost zagrożenia powodziowego w południowej części Polski. W pasie od Górnego Śląska, ale także w Małopolsce wysokość opadów do 60, a miejscami z powodu wystąpienia burz do 100 mm, natomiast na południu województwa dolnośląskiego i w województwie opolskim do 20-40 mm. 

Na pozostałym obszarze Polski opady deszczu będą punktowe i słabe. W godzinach porannych utrzymywać może się mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów m.in na zachodzie, północy i w centrum.

Termometry pokażą od 16°C, 18°C w południowo-zachodniej części Polski, natomiast na Podhalu i nad morzem, do 22°C, 26°C w centrum najwyższe wartości są prognozowane na wschodzie i południowym-wschodzie do 28°C, natomiast do 29°C na północnym wschodzie.

Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany z sektora północnego, natomiast na zachodzie wiać ma z północnego-zachodu. W czasie burz porywy od 80 km/h do 100 km/h.

Prognozowane są dziś burze, które będą gwałtowne. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 800 J/kg do 2000 J/kg. Na skutek wystąpienia operacji słonecznej, obecności stref konwergencji wiatru dolnego wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji burzowej. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru nie przyjmą wysokości wartości DLS 0-6 km do 10 m/s. Tylko na południu Polski wartości ścinania wiatru powinny być wyższe.

Warunki w troposferze sprzyjać będą inicjacji pojedynczych burz, miejscami struktur wielokomórkowych, a nawet superkomórek burzowych. Istnieje ryzyko powstawania lejów kondensacyjnych, a nawet w pełni wykształconych trąb powietrznych.

Symulowane echa radarowe na niedzielę ukazujące, gdzie wystąpią opady i burze. Obszary o wysokiej odbiciwości to burze.

W strefie konwergencji (ciągnącej się od Polski południowo-wschodniej przez centralną po północną) możliwy jest rozwój większego klastra wielokomórkowego, który w warunkach dużej wilgotności troposfery (wodność około 35 mm) i niedużego przepływu oznacza podwyższone ryzyko ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia i zalania. Na obszarze najbardziej zagrożonym ulewnymi opadami został wydany 2 stopień. Ponadto, na południu kraju nie można wykluczyć superkomórek typu wysokoopadowego. Poza ulewnym deszczem miejscami mogą wystąpić również bardzo silne porywy wiatru. Burze możliwe są przez większość doby, ale największe szanse ich pojawienia się wystąpią po południu i wieczorem – informuje Krzysztof Ostrowski z Polscy Łowy Burz

Prognoza burzowa na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.